Nasze serwisy
Efekty wsparcia funduszy europejskich widoczne są niemal na każdym kroku. A kolejne możliwości zdobycia dofinansowania są cały czas dostępne. W czerwcu można nadal ubiegać się o środki na informatyzację, odnowę zabytków, termomodernizację budynków, rozwój zaplecza badawczego i wprowadzanie innowacji. Dodatkowo rozpoczną się konkursy o dofinansowanie rozwoju usług społecznych, doradztwa zawodowego i tworzenia żłobków dla dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi konkursami w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
W czasie zagrożenia epidemicznego fundusze europejskie pomagają w zmniejszaniu skutków epidemii koronawirusa. Dzięki unijnemu wsparciu do mazowieckich szpitali dostarczane są m.in. respiratory, kardiomonitory, maski, rękawiczki czy kombinezony ochronne. Wspierane są także stacje pogotowia ratunkowego #UEpomaga. Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji na stronie www.funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook oraz Twitter. Zapraszamy również do zapisania się do newslettera funduszy europejskich na Mazowszu.
Już 26 czerwca rozpocznie się konkurs o dofinansowanie usług społecznych. Fundusze będzie można przeznaczyć na rozwój integracji społecznej i aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Wsparcie otrzymają m.in. działania polegające na usługach reintegracji i rehabilitacji społeczno-zawodowej, które mają na celu przygotowanie do radzenia sobie w codziennym życiu i zatrudnienia. O wsparcie mogą ubiegać się samorządy, urzędy administracji publicznej, jednostki budżetowe, instytucje rynku pracy, jednostki zatrudnienia socjalnego, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, podmioty ekonomii społecznej, partnerstwa lokalne, a także lokalne grupy działania. Konkurs potrwa do 24 lipca.
Więcej informacji o konkursie.
Od 29 czerwca będzie można składać wnioski w konkursie o fundusze na doradztwo edukacyjno-zawodowe. Projekty powinny być skierowane do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, a także do uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Wsparcie będzie można przeznaczyć na tworzenie Punktów Informacji i Kariery (PIK) umożliwiających realizację doradztwa edukacyjno –zawodowego oraz na działania na rzecz intensyfikacji współpracy rynku pracy ze szkołami w tym zakresie. Dzięki funduszom nauczyciele realizujący zadania doradcze będą mogli podnosić swoje kwalifikacje lub uzyskać kwalifikacje doradców zawodowych. O środki mogą ubiegać się organy prowadzące szkoły, podmioty posiadający co najmniej 3 – letnie doświadczenie w obszarze doradztwa zawodowego w partnerstwie z organem prowadzącym szkołę. Konkurs skierowany jest do placówek działających w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnych, czyli Warszawie i 39 okolicznych gminach (projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia.
Więcej informacji o konkursie.
Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie 29 czerwca rozpocznie nabór wniosków o fundusze na ułatwienie powrotu do aktywności zawodowej osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3. Konkurs potrwa do 17 lipca. O wsparcie mogą ubiegać się samorządy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub oświatową, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Fundusze europejskie będzie można przeznaczyć na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki nad dzieckiem do lat 3, w formie żłobków, klubów dziecięcych lub opiekuna dziennego. Środki mogą być przeznaczone na dostosowanie już istniejących miejsc do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Wsparciem zostanie także objęte świadczenie usługi w postaci pokrycia części lub całości kosztów związanych ze świadczeniem bieżących usług opieki nad dziećmi do lat 3 za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna.
Więcej informacji o konkursie.
Konkurs o fundusze europejskie na rozwój e-usług na Mazowszu potrwa do 31 lipca. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in.: samorządy, uczelnie wyższe i instytucje kultury. Wsparcie obejmie projekty służące poprawie dostępu do usług publicznych świadczonych elektronicznie oraz zasobów kultury. Będzie to informatyzacja administracji publicznej oraz instytucji i zasobów kultury na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli Warszawy i 39 okolicznych gmin. Minimalna wartość dofinansowania jednego projektu wyniesie 100 tysięcy złotych, a maksymalna 2,5 miliona złotych.
Więcej informacji o konkursie.
Fundusze europejskie wspierają odnowę zabytków, zwłaszcza tych znajdujących się w najgorszym stanie. Wszystko po to, aby odzyskały dawny blask i stały się miejscami ważnych dla mieszkańców aktywności, w szczególności kulturalnych i edukacyjnych. Wsparcie jednego projektu może wynieść do 1 miliona złotych. Pomoc obejmie miejsca wpisane do rejestru zabytków, uznane za pomniki historii, chronione miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także parki kulturalne. O środki mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły, parki narodowe i krajobrazowe, ale też jednostki sektora finansów publicznych i spółki prawa handlowego. Konkurs potrwa do 31 sierpnia.
Więcej informacji o konkursie.
Aż do 31 sierpnia można starać się o dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, np. urzędów, szkół, szpitali. Pierwszeństwo w wyścigu o wsparcie mają projekty kompleksowe, czyli zakładające głęboką modernizację energetyczną, w tym z możliwością wymiany źródeł ciepła i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wsparcie jednego projektu wyniesie do 4 milionów złotych. O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, placówki medyczne, instytucje kultury, uczelnie, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), kościoły i organizacje pozarządowe.
Więcej informacji o konkursie.
Dotacje to jednak nie wszystko. Dodatkową możliwością są pożyczki na termomodernizację. Na takie wsparcie mogą liczyć samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także TBS-y. Pożyczka może wynieść do 5 milionów złotych, a okres jej spłaty to nawet 20 lat.
Więcej informacji o pożyczkach.
Jednostki i konsorcja naukowe mogą starać się do 30 czerwca o dofinansowanie rozbudowy lub modernizacji infrastruktury badawczo-rozwojowej. Wsparcie obejmie projekty, dzięki którym możliwe będzie prowadzenie badań w obszarach inteligentnej specjalizacji Mazowsza. Do obszarów tych należą: wysoka jakość życia, bezpieczna żywność, nowoczesne usługi dla biznesu oraz inteligentne systemy zarządzania. Co ważne, unijnym wsparciem zostaną objęte wyłącznie projekty wynikające z Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Mazowieckiego.
Więcej informacji o konkursie.
Mikro, małe i średnie firmy, w tym start-upy mogą ubiegać się o pożyczki na wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług. Finansowanie obejmuje również rozwój produktów i usług opartych na handlu elektronicznym oraz zaawansowanych technologiach informacyjno-komunikacyjnych. Pożyczki to także wsparcie ekologicznych procesów produkcyjnych. Pomoc finansowa przekazywana jest w formie pożyczki małej (od 10 tysięcy złotych do 250 tysięcy złotych) lub pożyczki dużej (od 500 tysięcy złotych do 2,5 miliona złotych).
Więcej informacji o pożyczkach.
Cały czas są dostępne pożyczki na kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne wynikające z programów rewitalizacji. O wsparcie mogą ubiegać się m.in.: samorządy, ich jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, instytucje kultury, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, kościoły i związki wyznaniowe. Na finansowanie mają szansę działania mające na celu przywrócenie do życia terenów znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Wsparcie obejmie zagospodarowanie lub zmianę sposobu użytkowania przestrzeni publicznej, czy modernizację i adaptację istniejącej zabudowy do funkcji społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych oraz mieszkalnych. Pożyczka może wynieść do 20 milionów złotych, a okres spłaty – do 15 lat.
Więcej informacji o pożyczkach.
Zapraszamy do ubiegania się o fundusze europejskie!
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.