Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Samorząd Mazowsza zainwestuje kolejne środki z Unii Europejskiej w pomoc dla mazowieckiej służby zdrowia w obliczu epidemii COVID-19. W tym tygodniu zatwierdzono do dofinansowania projekt wsparcia pięciu stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. Wartość projektu wyniesie prawie 30 mln zł, z czego blisko 24 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Unijne dofinansowanie przeznaczone zostanie na wynagrodzenia, szkolenia, tymczasowe miejsca pobytu, oraz wsparcie w bieżących działaniach zespołów ratownictwa medycznego.

 

– Ratownicy medyczni są na pierwszej linii walki z epidemią, dlatego oprócz zakupów sprzętu medycznego dla szpitali, zdecydowaliśmy o uruchomieniu unijnego dofinansowania na pomoc stacjom pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. W ramach unijnego projektu sfinansowane zostaną przede wszystkim koszty osobowe, w tym wynagrodzenia czy dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych – podkreśla Marszałek Adam Struzik.

 

Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na sfinansowanie kosztów wynagrodzeń, dodatków specjalnych za pracę w godzinach nadliczbowych oraz pracę w warunkach szczególnego zagrożenia. W ramach projektu możliwe będzie sfinansowanie kosztów posiłków, jak i zapewnienia tymczasowych miejsc pobytu dla ratowników mieszkających z rodzinami. Takie działania pozwolą na ograniczenie ryzyka zakażenia nie tylko najbliższych osób, ale również dalszego rozprzestrzeniania epidemii. W razie potrzeby personel stacji pogotowia ratunkowego będzie mógł skorzystać z pomocy psychologicznej.

 

Dzięki funduszom europejskim do sektora medycznego trafia kompleksowe wsparcie niezbędne do walki z epidemią, która zmieniła dotychczas znaną nam rzeczywistość. Tym razem wsparcie skierowane jest do ratowników medycznych na co dzień czuwających nad zdrowiem i życiem mieszkańców, którzy pracują w szczególnie trudnych warunkach   – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

 

Unijne dofinansowanie pozwoli również na zatrudnienie dodatkowego personelu, na przykład w sytuacji zwiększonego nasilenia pracą lub objęcia zespołu ratowniczego kwarantanną. Wsparcie obejmie też szkolenia zwiększające skuteczność zwalczania epidemii, w tym przygotowania wolontariuszy do realizacji działań wspierających funkcjonowanie stacji pogotowia ratunkowego. Fundusze europejskie mogą być przeznaczone także w działania z zakresu  dezynfekcji stacji oraz karetek, utylizacji środków ochrony czy odbioru odpadów medycznych. Wsparcie będzie dotyczyć tylko działań, które nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a są konieczne do zapewnienia ciągłości funkcjonowania tych jednostek w obliczu epidemii COVID-19. Samorząd Mazowsza zrealizuje projekt we współpracy z stacjami pogotowia ratunkowego z Warszawy, Ostrołęki, Siedlec, Płocka i Radomia:

  • Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie SPZOZ,
  • SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce,
  • SPZOZ „RM-MEDITRANS” Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach,
  • SPZOZ Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku,
  • Radomską Stacją Pogotowia Ratunkowego w Radomiu.

 

Ze wsparcia stacje będą mogły korzystać do 31 grudnia 2020 r.

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi Pana Marszałka Adama Struzika o wsparciu dla mazowieckiej służby zdrowia:

 

Projekt pozakonkursowy pt. „Zwiększenie potencjału zespołów ratownictwa medycznego oraz zespołów transportu medycznego i sanitarnego w przeciwdziałaniu COVID-19” realizowany będzie z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: Oś IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem; Działanie 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej; Poddziałanie 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś