Nasze serwisy
W październiku możliwe są kolejne szanse na skorzystanie z dofinansowania z programu regionalnego. O bezzwrotne dotacje mogą ubiegać się firmy dotknięte skutkami epidemii COVID-19, a prowadzące jako przeważającą działalność: transportową, gastronomiczną, agencji reklamowych, fotograficznych, artystyczną i literacką, sportową, rozrywkową oraz drukarską. Ponadto nadal można starać się o środki na termomodernizację budynków, budowę ścieżek rowerowych, a także na odnowę zabytków. Dodatkową możliwością dla przedsiębiorców są pożyczki płynnościowe i pożyczki na innowacje biznesowe. Poza tym dostępne są pożyczki na termomodernizację i rewitalizacyjne. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi konkursami nabory wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 .
W okresie zagrożenia epidemicznego fundusze europejskie pomagają w zmniejszaniu skutków epidemii koronawirusa. Unijne wsparcie trafiło do mazowieckich szpitali, stacji pogotowia ratunkowego, osób świadczących usługi społeczne oraz do szkół. Z pomocy finansowej skorzystali również przedsiębiorcy, którzy stracili płynność finansową #UEpomaga Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji na naszej stronie www.funduszedlamazowsza.eu oraz na profilach w serwisach społecznościowych Facebook oraz Twitter. Zapraszamy również do zapisania się do newslettera funduszy europejskich na Mazowszu.
Już od 14 października o dotacje płynnościowe będą mogły ubiegać się firmy prowadzące jako przeważającą działalność: transportową (PKD: 49.39.Z; 52.29.C), gastronomiczną (PKD: 56.21.Z; 56.29.Z; 56.10.B), działalność agencji reklamowych (PKD: 73.11.Z), fotograficzną (PKD: 74.20.Z), artystyczną i literacką (PKD: 90.03.Z), sportową (PKD: 93.11.Z; 93.12.Z; 93.13.Z; 93.19.Z), rozrywkową (PKD: 93.21.Z; 93.29.Z w tym: 93.29.A i 93.29.B) oraz drukarską (PKD: 18.12.Z). Dofinansowanie obejmie zaspokojenie bieżących, pilnych potrzeb przedsiębiorstwa przez maksymalnie 3 miesiące. Firmy będą mogły przeznaczyć dotacje na m.in.: wynagrodzenia pracowników, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych, pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, kosztów użytkowania infrastruktury czy zakupu towarów. Wysokość wsparcia uzależniona będzie od liczby zatrudnionych pracowników na podstawie umowy o pracę. Konkurs trwa do 21 października.
Więcej informacji o konkursie.
Mazowieckie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą także składać wnioski o pożyczki płynnościowe o wartości nawet 500 tys. zł. Okres karencji może wynieść do 12 miesięcy, a czas spłaty pożyczki to maksymalnie 5 lat. Podobnie jak w przypadku dotacji celem wsparcia będzie zapewnienie ciągłości działalności firmy. Dlatego finansowanie obejmie m.in. wynagrodzenia pracowników (w tym również składowe należne ZUS, US), zobowiązania publiczno-prywatne, spłatę zobowiązań handlowych, zatowarowanie, zakup półproduktów, spłatę bieżących rat kredytów, pożyczek i leasingów. Środki na pożyczki są w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego. Informacje o pożyczkach oraz kontakty do pośredników finansowych zajmujących się udzielaniem wsparcia dostępne są na stronie https://pozyczkiunijne.bgk.pl/oferta-pozyczek-unijnych/110/.
Mikro, małe i średnie firmy, w tym start-upy mogą ubiegać się o pożyczki na wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług. Finansowanie obejmuje również rozwój produktów i usług opartych na handlu elektronicznym oraz zaawansowanych technologiach informacyjno-komunikacyjnych. Pożyczki to także wsparcie ekologicznych procesów produkcyjnych. Pomoc finansowa przekazywana jest w formie pożyczki małej (od 10 tysięcy złotych do 250 tysięcy złotych) lub pożyczki dużej (od 500 tysięcy złotych do 2,5 miliona złotych).
Więcej informacji o pożyczkach.
Do 31 października można starać się o dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, np. urzędów, szkół, szpitali. Pierwszeństwo w wyścigu o wsparcie mają projekty kompleksowe, czyli zakładające głęboką modernizację energetyczną, w tym z możliwością wymiany źródeł ciepła i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wsparcie jednego projektu wyniesie do 4 milionów złotych. O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, placówki medyczne, instytucje kultury, uczelnie, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), kościoły i organizacje pozarządowe.
Więcej informacji o konkursie.
Dotacje to jednak nie wszystko. Dodatkową możliwością są pożyczki na termomodernizację. Na takie wsparcie mogą liczyć samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także TBS-y. Pożyczka może wynieść do 5 milionów złotych, a okres jej spłaty to nawet 20 lat.
Więcej informacji o pożyczkach.
Jeszcze do 2 listopada można składać wnioski o fundusze europejskie na budowę ścieżek i rozwój infrastruktury rowerowej. Projekty będą realizowane na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli w Warszawie i 39 okolicznych gminach. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na budowę i przebudowę infrastruktury rowerowej, tak aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z niezmotoryzowanego transportu. Fundusze unijne pomogą także w budowie odpowiedniego oznakowania tras, pasów i miejsc parkingowych dla rowerzystów, a także w wyznaczaniu śluz rowerowych oraz przejazdów rowerowych przez skrzyżowania. Zaprojektowane ścieżki będą pełniły tzw. funkcję korytarzy transportowych. O fundusze mogą ubiegać się samorządy funkcjonujące w ramach Porozumienia gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF) o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).
Do 30 listopada można także ubiegać się o dofinansowanie projektów dotyczących odnowy zabytków, zwłaszcza tych znajdujących się w najgorszym stanie. Wszystko po to, aby odzyskały dawny blask i stały się miejscami ważnych dla mieszkańców aktywności, w szczególności kulturalnych i edukacyjnych. Wsparcie jednego projektu może wynieść do 1 miliona złotych. Pomoc obejmie miejsca wpisane do rejestru zabytków, uznane za pomniki historii, chronione miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także parki kulturalne. O środki mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły, parki narodowe i krajobrazowe, ale też jednostki sektora finansów publicznych i spółki prawa handlowego.
Więcej informacji o konkursie.
Cały czas są dostępne pożyczki na kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne wynikające z programów rewitalizacji. O wsparcie mogą ubiegać się m.in.: samorządy, ich jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, instytucje kultury, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, kościoły i związki wyznaniowe. Na finansowanie mają szansę działania mające na celu przywrócenie do życia terenów znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Wsparcie obejmie zagospodarowanie lub zmianę sposobu użytkowania przestrzeni publicznej, czy modernizację i adaptację istniejącej zabudowy do funkcji społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych oraz mieszkalnych. Pożyczka może wynieść do 20 milionów złotych, a okres spłaty – do 15 lat.
Więcej informacji o pożyczkach.
Zapraszamy do ubiegania się o fundusze europejskie!
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.