Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Luty przyniósł kolejne szanse na pozyskanie funduszy europejskich na Mazowszu. Są środki na odnowę zabytków, termomodernizację budynków, rewitalizację, jak i kształcenie zawodowe uczniów oraz żłobki dla najmłodszych dzieci. O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Coś dla siebie znajdą również przedsiębiorcy i naukowcy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dotacji i preferencyjnych pożyczek z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

Żłobki dla najmłodszych

Fundusze europejskie wspierają tworzenie żłobków (również przyzakładowych) i klubów dziecięcych. Dzięki unijnemu wsparciu możliwe będzie dostosowanie już istniejących miejsc opieki do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Środki przeznaczone zostaną także na pokrycie kosztów związanych z opieką nad dzieckiem, np. pobytu w żłobku lub u opiekuna dziennego. O wsparcie mogą ubiegać się gminy i przedsiębiorcy z Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (czyli Warszawy i 39 sąsiednich gmin). . Konkurs potrwa od 13 do 28 lutego.

Więcej informacji o konkursie.

 

Łatwiejszy start w przyszłość

Cały czas można starać się o dofinansowanie kształcenia zawodowego uczniów techników, szkół branżowych lub szkół policealnych. O finansowanie takich projektów mogą ubiegać się samorządy i inne organy prowadzące szkoły. Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na wsparcie współpracy z pracodawcami, np.: organizację staży, zajęć dodatkowych czy kursów przygotowujących do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Środki pomogą w wyposażeniu szkolnych pracowni, dokształcaniu nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, a także prowadzeniu doradztwa dla uczniów. Konkurs potrwa do 28 lutego.

Więcej informacji o konkursie.

 

Zabytki odzyskają dawny blask

Fundusze europejskie wspierają odnowę zabytków, zwłaszcza tych znajdujących się w najgorszym stanie. Wszystko
po to, aby odzyskały dawny blask i stały się miejscami ważnych dla mieszkańców aktywności, w szczególności kulturalnych i edukacyjnych. Wsparcie jednego projektu może wynieść do 1 miliona złotych. Pomoc obejmie miejsca wpisane do rejestru zabytków, uznane za pomniki historii, chronione miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także parki kulturalne. O środki będą mogły ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły, parki narodowe i krajobrazowe, ale też jednostki sektora finansów publicznych i spółki prawa handlowego. Konkurs potrwa od 28 lutego do 13 maja.

Więcej informacji o konkursie.

 

Bardziej oszczędne energetycznie budynki

Od końca lutego będzie można starać się o dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, np. urzędów, szkół, szpitali. Pierwszeństwo w wyścigu o wsparcie będą miały projekty kompleksowe, czyli zakładające głęboką modernizację energetyczną, w tym z możliwością wymiany źródeł ciepła i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wsparcie jednego projektu wyniesie do 4 milionów złotych. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, placówki medyczne, instytucje kultury, uczelnie, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), kościoły i organizacje pozarządowe. Konkurs potrwa od 28 lutego do 6 maja.

Więcej informacji o konkursie.

Dotacje to jednak nie wszystko. Dodatkową możliwością są pożyczki na termomodernizację. Na takie wsparcie mogą liczyć samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także TBS-y. Pożyczka może wynieść do 5 milionów złotych, a okres jej spłaty to nawet 20 lat.

Więcej informacji o pożyczkach.

 

Nowoczesne zaplecze badawcze jednostek naukowych

Aż do 16 marca jednostki i konsorcja naukowe mogą starać się o dofinansowanie rozbudowy lub modernizacji infrastruktury badawczo-rozwojowej. Wsparcie obejmie projekty, dzięki którym możliwe będzie prowadzenie badań w obszarach inteligentnej specjalizacji Mazowsza. Do obszarów tych należą: wysoka jakość życia, bezpieczna żywność, nowoczesne usługi dla biznesu oraz inteligentne systemy zarządzania. Co ważne, unijnym wsparciem zostaną objęte wyłącznie projekty wynikające z Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji o konkursie.

 

Innowacje biznesowe

Mikro, małe i średnie firmy, w tym start-upy mogą ubiegać się o pożyczki na wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług. Finansowanie obejmuje również rozwój produktów i usług opartych na handlu elektronicznym oraz zaawansowanych technologiach informacyjno-komunikacyjnych. Pożyczki to także wsparcie ekologicznych procesów produkcyjnych. Pomoc finansowa przekazywana jest w formie pożyczki małej (od 10 tysięcy złotych do 250 tysięcy złotych) lub pożyczki dużej (od 500 tysięcy złotych do 2,5 miliona złotych).

Więcej informacji o pożyczkach.

 

Rewitalizacja przestrzeni publicznych

Cały czas są dostępne pożyczki na kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne wynikające z programów rewitalizacji. O wsparcie mogą ubiegać się m.in.: samorządy, ich jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, instytucje kultury, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, kościoły i związki wyznaniowe.
Na finansowanie mają szansę działania mające na celu przywrócenie do życia terenów znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Wsparcie obejmie zagospodarowanie lub zmianę sposobu użytkowania przestrzeni publicznej, czy modernizację i adaptację istniejącej zabudowy do funkcji społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych oraz mieszkalnych. Pożyczka może wynieść do 20 milionów złotych, a okres spłaty –
do 15 lat.

Więcej informacji o pożyczkach.

Zapraszamy do ubiegania się o fundusze europejskie! Zachęcamy również do zapoznania się z pełnym harmonogramem konkursów o unijne dofinansowanie na 2020 rok.

 

Jak Fundusze Europejskie zmieniają Mazowsze? #eFEktUE

Fundusze europejskie wpływają na rozwój Mazowsza już od prawie 16 lat. W jakich obszarach? Wprowadzania e-usług, rozwoju transportu, ochrony zdrowia, działań na rzecz środowiska, kultury, rewitalizacji, gospodarki odpadami, a także rozwoju przedsiębiorczości, rynku pracy i działań społeczno-edukacyjnych. A to tylko kilka przykładów:

  • Remont zabytkowego dworu w miejscowości Przystań, z którego korzystają uczniowie szkoły podstawowej; beneficjent: Gmina Olszewo-Borki (zdjęcie nr 1: Gmina Olszewo-Borki)
  • Prace badawczo- rozwojowe nad innowacyjnym, ultraczułym, szybkim i tanim miniaturowym testem
    do wykrywania wirusa grypy, beneficjent: SensDx (zdjęcie nr 2, autor: T. Pietrzyk)
  • Innowacyjne Centrum Multimedialne Natura w Ostrołęce z szeroką ofertą dla najmłodszych i dorosłych mieszkańców, beneficjent: Fundacja Drabina Rozwoju (zdjęcie nr 3, autor: K.Skalik)

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego
w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś