Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska wspiera Mazowsze już od prawie 17 lat! To nie tylko fundusze europejskie, ale przede wszystkim realne efekty projektów, z których korzystają mieszkańcy. Środki z programów europejskich na lata 2014-2020 są niemal na wyczerpaniu, wciąż jednak planowane są kolejne konkursy. Wsparcie jakich działań możliwe będzie jeszcze w 2021 roku na Mazowszu? Harmonogram obejmuje konkursy o bezzwrotne dotacje na edukację zdalną oraz edukację przedszkolną. Wciąż trwają jednak nabory wniosków o dofinansowanie tworzenia żłobków dla dzieci oraz tworzenia miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej. Do dyspozycji są również pożyczki na termomodernizację budynków, rewitalizację, pożyczki płynnościowe na utrzymanie działalności przedsiębiorstw mierzących się ze skutkami pandemii COVID-19 oraz fundusze na innowacje.

Co kryje się pod 4,7 tys. projektów, których wsparcie z Unii Europejskiej przekroczyło już 7,2 mld zł? Lepiej wyposażone szpitale, e-usługi dla mieszkańców, odnowione zabytki, szersza oferta kultury, drogi, autobusy niskoemisyjne, ścieżki rowerowe, zmodernizowane energetycznie budynki, nowe piece i odnawialne źródła energii w domach wielu mieszkańców, systemom alarmowania o zagrożeniach, innowacyjne rozwiązania biznesowe – to tylko niektóre efekty funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Należą do nich także bezpłatne szkolenia dla dorosłych, programy edukacyjne rozwijające kompetencje uczniów, żłobki dla najmłodszych mieszkańców, programy aktywizujące osoby bezrobotne, czy wsparcie  osób niesamodzielnych, starszych i osób z niepełnosprawnościami. Efekty UE to także specjalistyczny medyczny oraz środki ochrony dla lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek walczących o zdrowie i życie mieszkańców w obliczu pandemii COVID 19. To również sprzęt dla szkół ułatwiający prowadzenie edukacji zdalnej. To w końcu dotacje i pożyczki płynnościowe dla firm oraz dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne.

Harmonogram konkursów na 2021 rok

Z uwagi na kończące się już środki finansowe z programu regionalnego na lata 2014-2020, harmonogram na ten rok obejmuje już tylko dwa konkursy:

  • W marcu rozpocznie się nabór wniosków z zakresu edukacji zdalnej. Środki inwestowane będą w zakup sprzętu i oprogramowania niezbędnego do prowadzenia lekcji na odległość w związku z cały czas niepewną sytuacją epidemiczną. Konkurs będzie skierowany do organów prowadzących szkoły na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli Warszawy i 39 sąsiednich gmin. Pula dostępnych środków na ten cel wyniesie 6,8 mln zł.
  • W czerwcu rozpocznie się nabór wniosków z zakresu edukacji przedszkolnej. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie nowych miejsc dla przedszkolaków, ale też dostosowywanie już istniejących do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Pula środków wyniesie 5,6 mln zł.

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem konkursów na 2021 rok.

Jakie są jeszcze możliwości?

Cały czas można starać się o dotacje w ramach wcześniej ogłoszonych konkursów:

Dostępne są również pożyczki z różnych obszarów:

Zapraszamy do lektury artykułu „Fundusze Europejskie w styczniu w Twoim zasięgu”, gdzie opisane są wszystkie aktualnie dostępne możliwości ubiegania się o dofinansowanie.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na sytuację epidemiczną zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz elektronicznych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś