Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rozwój dzieci, a jednocześnie sprzyjanie aktywności zawodowej ich rodziców to główne cele edukacji przedszkolnej. I właśnie w zwiększaniu oferty dla przedszkolaków pomagają fundusze europejskie z programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020. W tym tygodniu Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przyznaniu dodatkowych środków na dofinansowanie kolejnych działań z tego obszaru. Dzięki ponad 13 mln zł z Unii Europejskiej wsparcie otrzyma aż 39 projektów realizowanych w publicznych i prywatnych placówkach. 

Dostęp do edukacji przedszkolnej jest szansą na wszechstronny rozwój dzieci. Dzieje się tak dzięki zajęciom edukacyjnym, ale również kontaktom z rówieśnikami. Do tej pory w programie regionalnym wsparciem objętych zostało 4,6 tys. miejsc wychowania przedszkolnego. Dzięki zwiększeniu puli środków na dofinansowanie dodatkowych 39 projektów z listy rankingowej, w sumie w konkursie pomoc uzyska 51 działań realizowanych w publicznych i prywatnych placówkach.

Ponad 1 tys. dzieci skorzysta z miejsc wychowania przedszkolnego dofinansowanych w ramach konkursu, a 3,4 tys. weźmie udział w dodatkowych zajęciach edukacyjnych. Będzie to wsparcie w szczególnie intensywnym momencie rozwoju najmłodszych mieszkańców, a jednocześnie duże ułatwienie dla rodziców w podejmowaniu lub kontynuacji pracy zawodowej. Już od 14 czerwca rozpocznie się kolejny konkurs z tego zakresu – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Z pomocy finansowej skorzystają publiczne przedszkola z Warszawy, Płocka, Żyrardowa, Piastowa, gmin Klembów, Raszyn, Wieliszew, Miastków Kościelny, a także wiele prywatnych placówek edukacyjnych. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie kolejnych miejsc opieki dla kilkulatków w istniejących już ośrodkach, w tym również dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Będzie też możliwe wyposażenie sal w pomoce dydaktyczne czy zabawki. Wsparcie pozwoli na rozszerzenie oferty zajęć rozwijających najmłodszych mieszkańców i sprzyjających wyrównywaniu szans edukacyjnych. Kluczową rolę w całym procesie odgrywają nauczyciele, dlatego do nich zostanie skierowana oferta podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z listą projektów dofinansowanych w ramach konkursu z Działania 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży Poddziałania 10.1.4 Edukacja przedszkolna (konkurs nr RPMA.10.01.04-IP.01-14-091/20).

 

Kolejny konkurs z zakresu edukacji przedszkolnej odbędzie się od 14 czerwca do 14 lipca 2021 roku, a wnioski o pomoc z Unii Europejskiej będą mogły składać organy prowadzące ośrodki wychowania przedszkolnego. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją konkursową.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś