Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Do mazowieckich firm trafi ponad 25 mln zł na inwestycje w zaplecze badawczo-rozwojowe. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego dofinansowanie uzyska 17 przedsiębiorstw. Fundusze europejskie ułatwią prowadzenie badań na potrzeby m.in. branży produkcyjnej, kosmetycznej, czy też sektora rolno-spożywczego.

 

Zwiększanie innowacyjności gospodarki jest jednym z głównych obszarów finansowanych ze środków programu regionalnego. Dofinansowanie dotyczy nie tylko projektów badawczo-rozwojowych, ale również tworzenia i rozwoju firmowych centrów B+R. Zgodnie z rozstrzygnięciem kolejnego już konkursu dofinansowanie zaplecza badawczego trafi do 17 mazowieckich przedsiębiorców. Konkurs został przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

 

Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził listę 17 projektów z unijnym dofinansowaniem firmowego zaplecza badawczo-rozwojowego. Fundusze na specjalistyczny sprzęt ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie prac nad nowymi produktami i usługami, a tym samym przyczynią się do zwiększania ich konkurencyjności na rynku – powiedziała Monika Tchórznicka Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w MJWPU.

 

Dofinansowanie obejmie sprzęt, aparaturę i technologie niezbędne do prowadzenia badań wynikających z określonych przez przedsiębiorców agend badawczych. Z pomocy finansowej skorzystają m.in. firma Bemko z branży oświetleniowej, Engineo z branży rowerowej, czy też Eveline Cosmetics z branży kosmetycznej. Środki z programu regionalnego zainwestowane zostaną w projekty firmy EKO-MTK działającej w obszarze oczyszczania ścieków oraz UO-Technologia oferującej usługi badawcze dla sektora rolno-spożywczego. Fundusze unijne pomogą w stworzeniu laboratorium przenikania fal dźwiękowych firmy Phono Media działającej na rynku profesjonalnych systemów audiowizualnych i automatyki budynkowej. Z kolei firma Towes przeznaczy dofinansowanie na utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym prowadzone będą innowacyjne w skali międzynarodowej badania w obszarze projektowania i kształtowania elementów sprężystych wykorzystywanych m.in. w meblarstwie, motoryzacji, czy elektryce. Zapraszamy do zapoznania się pełną listą projektów dofinansowanych w konkursie z Działania 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw – typu projektów: Tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego.

 

Jakie są aktualne konkursy dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie dużych projektów badawczo-rozwojowych. Konkurs skierowany jest do mikro, małych, średnich i dużych firm, a także powiązań kooperacyjnych. Wsparcie wyniesie od 750 tys. zł do nawet 5 mln zł. Przedsiębiorcy przeznaczą pieniądze na zlecenie badań instytucjom naukowym, zakup surowców, półproduktów lub odczynników. Dofinansowanie obejmie wynajem laboratoriów, korzystanie z aparatury badawczej, a także ochronę prawa własności przemysłowej i analizę czystości patentowej.

To jednak nie wszystko. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy cały czas mogą starać się o bon na innowacje w wysokości do 200 tys. zł. Są to środki na zakup od instytucji naukowej usługi opracowania nowego lub ulepszonego produktu, usługi, zmian procesowych, czy projektów wzorniczych. Dofinansowanie dotyczy na przykład analiz przedwdrożeniowych, dostosowania technologicznego nowych lub ulepszonych rozwiązań, opracowania projektu wzorniczego przed wprowadzeniem produktu na rynek. Konkursy organizowane są w ramach działania 1.2 Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw.

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś