Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zdolność do tworzenia innowacyjnych i jednocześnie dobrze dopasowanych do potrzeb odbiorców produktów lub usług to klucz do wyróżnienia się z ofertą na tle konkurencji, a w efekcie zwiększania zysków firmy. I w tym pomogą fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Ponad 93 mln zł na realizację projektów badawczo-rozwojowych trafi do kolejnych 49 przedsiębiorców.

Innowacją mogą być zupełnie nowe produkty, usługi lub rozwiązania procesowe, ale też usprawnienia, które pozwolą na realizację celów w sposób wydajniejszy, szybszy czy lepiej dopasowany do potrzeb odbiorców. To sprawia, że firma jest w stanie wyróżnić się na tle konkurencji, a w efekcie zwiększać zyski finansowe. To też element budowania rozpoznawalności marki i potencjał do wkraczania na nowe rynki zbytu, na przykład międzynarodowe. Innowacyjne rozwiązania można opracowywać wewnątrz organizacji lub we współpracy z naukowcami. W obu przypadkach wsparcie stanowią fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

W tym tygodniu decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego dofinansowanie uzyskało kolejne 49 projektów badawczo-rozwojowych. Będą to prace dotyczące na przykład wykorzystania sztucznej inteligencji lub grafenu dla potrzeb biznesu, ale też klientów indywidualnych. W sumie w pierwszym konkursie dotyczącym projektów B+R do 113 przedsiębiorców trafi 222,6 mln zł dofinansowania – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Mazowsze stawia na rozwiązania z zakresu inteligentnych systemów zarządzania, dbałości o wysoką jakość życia, bezpiecznej żywności oraz nowoczesnych usług dla biznesu. Są to obszary tzw. inteligentnej specjalizacji, które musieli mieć na uwadze przedsiębiorcy ubiegający się o fundusze na projekty B+R. Wśród dofinansowanych w tym tygodniu działań znalazł się m.in. projekt przasnyskiej spółki Engineo, która wykorzysta grafen do opracowania ultra wytrzymałej ramy kompozytowej do rowerów oraz technologii jej wytwarzania. Zainwestuje w to 3,4 mln zł z programu regionalnego, a projekt zrealizuje we współpracy z firmą Advanced Graphene Products i Politechniką Łódzką. Na zwiększaniu zadowolenia użytkowników rowerów skupi też firma Kross, która przeznaczy ponad 1,8 mln zł na opracowanie innowacyjnej pilotażowej linii do produkcji ram rowerowych na bazie włókna węglowego. Tematem bezpieczeństwa zajmie się natomiast Zakład Urządzeń Radiolokacyjnych „ZURAD”, który dzięki 2 mln zł i we współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów opracuje system zwiększający bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Jakie obszary zasilą jeszcze fundusze unijne? Na przykład zarządzanie wiedzą i komunikacją w organizacji. W opracowanie systemu wspierającego i automatyzującego ten proces firma Unified Factory zainwestuje 2,8 mln zł z RPO WM. Podobną kwotą wsparte zostaną działania rekrutacyjne firmy Connectis, która we współpracy z naukowcami z Politechniki Warszawskiej zajmie się opracowaniem systemu na bazie sztucznej inteligencji służącego do rekomendacji ekspertów do projektów. Firma Predica podejmie się natomiast prac nad wykorzystaniem rzeczywistości hybrydowej w aplikacji do zarządzania przedsiębiorstwem. Unijne wsparcie wyniesie ponad 770 tys. zł. Połączenie świata realnego z wirtualnym może potencjalnie na przykład ułatwić pracę projektową zespołów, których członkowie znajdują się w różnych lokalizacjach. Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą dofinansowanych projektów na www.funduszedlamazowsza.eu.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś