Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Już niebawem ponad 60 przedsiębiorców działających na Mazowszu rozpocznie prace badawczo-rozwojowe, aby opracować innowacyjne rozwiązania, produkty i usługi. Zrobią to samodzielnie i we współpracy z naukowcami. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 wyniesie ponad 129 mln zł.

Zwiększanie zaangażowania biznesu w działania badawczo-rozwojowe to jeden z głównych obszarów finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. To ponad 640 mln zł, zwłaszcza  na rozwój firmowych działów badań i rozwoju oraz realizację prac B+R samodzielnie lub we współpracy z naukowcami. Znamy już wyniki pierwszego konkursu na realizację dużych projektów badawczo-rozwojowych, czyli o wartości co najmniej 500 tys. zł kosztów kwalifikowalnych.

Do tej pory przedsiębiorcy we wszystkich konkursach złożyli ponad 1,1 tys. projektów o 774,1 mln zł dofinansowania z programu regionalnego. Tylko na projekty badawczo-rozwojowe spłynęło 226 wniosków, z czego 64 uzyskało dofinansowanie na ponad 129 mln zł. Opracowywane rozwiązania będą dotyczyły m.in. motoryzacji, energetyki, ochrony zdrowia czy kosmetologii – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Największe środki zainwestowane będą w opracowanie miejskiego mikrosamochodu elektrycznego. Projekt zrealizuje firma Red Play w partnerstwie z Politechniką Warszawską, Przemysłowym Instytutem Motoryzacji oraz spółką Global GMP Centrum Innowacji. Mikrosamochody wyposażone będą w układ odzyskiwania i magazynowania energii, dzięki czemu będą przyjazne dla środowiska. Ponad 3,7 mln zł z RPO WM obejmie prace od zaprojektowania pojazdu aż po stworzenie prototypu i zapewnienie ochrony patentowej. Na drugim miejscu pod względem wysokości przyznanego dofinansowania znalazł się projekt Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. Prace dotyczyć będą zwiększania wydajności ogniw fotowoltaicznych, czyli urządzeń wykorzystujących energię słoneczną do produkcji energii. Wszystko to w celu zwiększenia popularności odnawialnych źródeł energii wśród biznesu, jak i mieszkańców. Działania uzyskają 3,6 mln zł dofinansowania.

Wśród zwycięskich projektów znalazły się m.in. rozwiązania z wykorzystaniem internetu rzeczy, rozszerzonej rzeczywistości i aplikacji mobilnych. Grupa Interia zainwestuje 1,9 mln zł z RPO WM w rozwój usług internetowych. Zaplanowane prace pomogą prowadzić efektywne działania reklamowe i elastycznie dopasowywać treści do potrzeb użytkowników portalu. Prace B+R mogą również sprzyjać włączeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami. Tak będzie w przypadku projektu dotyczącego stworzenia usługi automatycznego tłumacza języka migowego, realizowanego przez firmę MIGAM. Ponad 1,9 mln zł przeznaczone zostanie na opracowanie systemu, który pozwoli na szybkie porozumiewanie się osób słyszących z głuchoniemymi, również przez urządzenia mobilne. Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Akademią Górniczo-Hutniczą. Najmniejsze wsparcie skierowane zostało natomiast do Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris na opracowanie nowej linii dermokosmetyków. Dzięki zastosowaniu całkowicie nowych pochodnych witaminy D3 produkty będą miały działanie poprawiające kondycję skóry u osób borykających się z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry lub trądzikiem. Projekt uzyskał 313,9 tys. zł dofinansowania. Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową konkursu.

Jeszcze w tym roku wystartują konkursy na ponad 90 mln zł w obszarze B+R. Od końca maja przedsiębiorcy będą ubiegać się o dofinansowanie realizacji projektów badawczo-rozwojowych. W październiku natomiast rozpoczną się konkursy dotyczące tworzenia lub rozwoju zaplecza do opracowywania innowacyjnych rozwiązań oraz eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych – powiedział Krzysztof Wocial Kierownik Wydziału Wdrażania Projektów z obszaru Innowacyjności i Przedsiębiorczości w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś