Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki funduszom unijnym, powstaje coraz więcej miejsc parkingowych na Mazowszu. Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził kolejne osiem projektów, które otrzymają unijne dofinansowanie na budowę parkingów „Parkuj i Jedź”. Inwestycje ułatwią mieszkańcom dojazdy do pracy, szkoły czy do lekarza. Do mazowieckich wnioskodawców trafi przeszło 21,7 mln zł. Środki pochodzą z RPO WM 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

 

 

Ze względu na ważność inwestycji komunikacyjnych, Zarząd Województwa Mazowieckiego postanowił zwiększyć alokację w Działaniu 4.3 „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza”. Dodatkowe środki umożliwiły dofinansowanie kolejnych 8 projektów na kwotę ponad 21,7 mln zł. Łącznie na liście rankingowej znajduje się 13 inwestycji dotyczących budowy parkingów zlokalizowanych obok stacji i przystanków kolejowych, a unijne wsparcie wyniesie ponad 45,8 mln zł.

Więcej parkingów w Warszawie

Dobra wiadomość dla zmotoryzowanych, poruszających się po stolicy. Blisko 3,7 mln zł pozyskało miasto stołeczne Warszawa i za te pieniądze, w niedalekiej odległości od stacji kolejowej PKP Żerań, w rejonie skrzyżowania ul. Płochocińskiej i ul. Marywilskiej powstanie parking naziemny. Parking pomieści ok. 220 samochodów osobowych (w tym 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych) oraz ok. 110 rowerów. Realizacja projektu wpłynie na mniejszy ruch na drogach, czystsze powietrze, obniży też hałas.

Dostępność parkingów w pobliżu stacji kolejowych, stacji metra, pętli autobusowych i tramwajowych wpływa na rozwój publicznego transportu zbiorowego. Samorząd Województwa Mazowieckiego bardzo popiera tego typu projekty. W ramach ogłoszonych konkursów, na budowę parkingów typu Parkuj i Jedź do mazowieckich beneficjentów trafi ponad 100 mln zł z RPO WM 2014-2020 – podkreśla Monika Tchórznicka zastępca dyrektora ds. EFRR w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Parkuj i Jedź w Nadarzynie

Zintegrowane centrum przesiadkowe wybuduje gmina Nadarzyn. W jednym miejscu, przy skrzyżowaniu ul. Granicznej z Mszczonowską, będą parkingi dla 225 samochodów, 40 rowerów oraz 4 miejsca dla komunikacji publicznej. Wnioskodawca przewiduje, że rocznie z miejsc parkingowych będzie korzystać ok. 5 tys. samochodów osobowych.

Ułatwienia dla zmotoryzowanych w Wołominie

Projekt z unijnym dofinansowaniem zrealizuje również gmina Wołomin. Przy ul. Żelaznej i Pl. J. Cicheckiego powstanie centrum przesiadkowe, a w Duczkach wzdłuż ul. Przytorowej, wnioskodawca wybuduje parking w systemie „Parkuj i Jedź”. Efektem inwestycji będzie 90 nowych miejsc parkingowych. Mieszkańcom gminy łatwiej będzie przesiadać się do autobusu czy pociągu. Celem projektu jest także poprawa jakości powietrza, zmniejszenie ruchu samochodowego poprzez rozwój mobilności miejskiej.

Kolejne projekty znajdujące się na liście rankingowej, realizowane będą na terenie gmin: Radzymin, Błonie, Ożarów Mazowiecki, Brwinów oraz w mieście Kobyłka.

Pełna lista dofinansowanych projektów w ramach Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Podziałanie 4.3.2 „Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej –„Parkingi Parkuj i Jedź’’ dostępna jest na: 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Poddziałania 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT, Typu projektów: Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej –„Parkingi Parkuj i Jedź’’

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2018 r. zaplanowano 23 konkursy na ok. 490 mln zł.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś