Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W walce o czyste powietrze pomagają pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Dzięki temu, Zarząd Województwa Mazowieckiego dofinansował kolejne dwie inwestycje dotyczące zwiększenia wykorzystania OZE w ogólnej produkcji energii. Do wnioskodawców trafi ponad 10,8 mln zł, a konkurs przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

 

Mazowieckie samorządy, świadome zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza, chętnie sięgają po środki europejskie na realizację projektów ekologicznych. Konkursy organizowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych cieszą się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy natomiast chcą oddychać czystym powietrzem.

 

– Kolejny raz Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększył pulę środków w konkursie. Do wnioskodawców trafi ponad 218,7 mln zł z RPO WM 2014-2020. Realizacja łącznie 35 inwestycji wpłynie na jakość powietrza w regionie, to także realne oszczędności w domowych budżetach i kasach samorządowych. Wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii to także walka ze smogiem – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Jakie projekty otrzymały dofinansowanie?

Projekt na kwotę blisko 12,3 mln zł zrealizuje gmina Pokrzywnica. Dofinansowanie z RPO WM 2014-2020 oraz z budżetu państwa to ponad 9,8 mln zł. Na terenie Pokrzywnicy, gminy Obryte, Ojrzeń oraz w Powiecie Pułtuskim wnioskodawca zamontuje ok. 710 instalacji OZE. Instalacje fotowoltaiczne oraz solarne będą wykorzystywać energię słońca do wspomagania produkcji energii elektrycznej i do podgrzewania wody użytkowej. Montowane będą także powietrzne pompy ciepła oraz kocioł na biomasę.

Na budynkach prywatnych będzie to 697 instalacji, a 13 instalacji dotyczy budynków użyteczności publicznej. Realizacja projektu to same plusy – zwiększy się produkcja energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, a także poprawi się jakość powietrza w regionie poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń.

Kolejny projekt, realizowany w Milanówku, zakłada przejście na gospodarkę niskoemisyjną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Na terenie Stacji Uzdatniania Wody oraz na budynkach mieszkalnych, wnioskodawca zamontuje systemy modułów fotowoltaicznych, wytwarzających energię elektryczną. Łącznie, projekt obejmuje 22 instalacje fotowoltaiczne oraz 2 pompy ciepła. Zastosowane rozwiązania zapewnią pozyskiwanie energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii np.  z gruntu w postaci wody z ujęcia wodociągowego. Wsparcie dla tej inwestycji to kwota 965 tys. zł

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów w ramach Działania 4.1 Odnawialne źródła energii – typ projektów „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych”: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-1-odnawialne-zrodla-energii-typ-projektow-infrastruktura-do-produkcji-i-dystrybucji-energii-ze-zrodel-odnawialnych/

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego
w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś