Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przyznaniu 11 przedsiębiorcom łącznie ponad 34 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Zostaną one zainwestowane w prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi produktami i usługami.

 

Jednym ze strategicznych celów programu regionalnego jest rozwój konkurencyjnej gospodarki województwa mazowieckiego m.in. w oparciu o innowacyjność i przedsiębiorczość. Cel ten realizowany jest poprzez wspieranie działalności badawczej i rozwojowej przedsiębiorstw. W przeprowadzonym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych konkursie firmy mogły pozyskać środki na projekty badawczo-rozwojowe w zakresie inteligentnych specjalizacji Mazowsza: bezpiecznej żywności, wysokiej jakości życia, nowoczesnych usług dla biznesu lub inteligentnych systemów zarządzania. Z możliwości pozyskania środków skorzystały zarówno mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, jak również powiązania kooperacyjne.

Zgodnie z rozstrzygnięciem konkursu na projekty B+R, ponad 34 mln zł trafi do 11 mazowieckich przedsiębiorców. Firmy otrzymają od 1,4 do ponad 4,8 mln zł na prowadzenie prac nad nowymi produktami i usługami, niejednokrotnie innowacyjnymi w skali globalnej. Ich efekty będą istotne nie tylko dla konkurencyjności na rynku, ale dla całego Mazowsza – powiedziała Monika Tchórznicka, Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w MJWPU.

Wśród wybranych projektów znajdują się prace nad wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Znajdzie ona zastosowanie w telewizji internetowej i innych systemach odtwarzania video czy też w sieci sensorycznej w domu lub biurze. Fundusze europejskie przyczynią się również do zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji w platformie edukacyjnej oraz w analizie danych służącej dobraniu optymalnej strategii inwestycyjnej na rynku instrumentów finansowych. Opracowana w jednym z dofinansowanych projektów platforma technologiczna pomoże identyfikować i eliminować źródła dezinformacji w serwisach internetowych.

Dotacje otrzymają prace, których efektami będą innowacje produktowe w branży lotniczej, a także w szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Przykładowo: system monitoringu konstrukcji dachów czy czujniki do ustalania skażenia powietrza w klimatyzacji lub do wykrywania szkodliwych dla zdrowia substancji w żywności. Unijne wsparcie przyznane zostało również projektowi mającemu na celu opracowanie prototypu przedanalitycznego Rejestratora Opisu Materiału Biopsyjnego.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów z Działania 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw, Typ projektów: Projekty badawczo – rozwojowe, dla beneficjentów posiadających doświadczenie w prowadzeniu prac B+R.

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Dotychczas ogłoszono ponad 180 konkursów i naborów pozakonkursowych, a unijne dofinansowanie projektów przekroczyło 6 mld zł.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Pliki do pobrania

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś