Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przyznaniu 11 przedsiębiorcom łącznie ponad 34 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Zostaną one zainwestowane w prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi produktami i usługami.

 

Jednym ze strategicznych celów programu regionalnego jest rozwój konkurencyjnej gospodarki województwa mazowieckiego m.in. w oparciu o innowacyjność i przedsiębiorczość. Cel ten realizowany jest poprzez wspieranie działalności badawczej i rozwojowej przedsiębiorstw. W przeprowadzonym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych konkursie firmy mogły pozyskać środki na projekty badawczo-rozwojowe w zakresie inteligentnych specjalizacji Mazowsza: bezpiecznej żywności, wysokiej jakości życia, nowoczesnych usług dla biznesu lub inteligentnych systemów zarządzania. Z możliwości pozyskania środków skorzystały zarówno mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, jak również powiązania kooperacyjne.

Zgodnie z rozstrzygnięciem konkursu na projekty B+R, ponad 34 mln zł trafi do 11 mazowieckich przedsiębiorców. Firmy otrzymają od 1,4 do ponad 4,8 mln zł na prowadzenie prac nad nowymi produktami i usługami, niejednokrotnie innowacyjnymi w skali globalnej. Ich efekty będą istotne nie tylko dla konkurencyjności na rynku, ale dla całego Mazowsza – powiedziała Monika Tchórznicka, Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w MJWPU.

Wśród wybranych projektów znajdują się prace nad wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Znajdzie ona zastosowanie w telewizji internetowej i innych systemach odtwarzania video czy też w sieci sensorycznej w domu lub biurze. Fundusze europejskie przyczynią się również do zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji w platformie edukacyjnej oraz w analizie danych służącej dobraniu optymalnej strategii inwestycyjnej na rynku instrumentów finansowych. Opracowana w jednym z dofinansowanych projektów platforma technologiczna pomoże identyfikować i eliminować źródła dezinformacji w serwisach internetowych.

Dotacje otrzymają prace, których efektami będą innowacje produktowe w branży lotniczej, a także w szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Przykładowo: system monitoringu konstrukcji dachów czy czujniki do ustalania skażenia powietrza w klimatyzacji lub do wykrywania szkodliwych dla zdrowia substancji w żywności. Unijne wsparcie przyznane zostało również projektowi mającemu na celu opracowanie prototypu przedanalitycznego Rejestratora Opisu Materiału Biopsyjnego.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów z Działania 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw, Typ projektów: Projekty badawczo – rozwojowe, dla beneficjentów posiadających doświadczenie w prowadzeniu prac B+R.

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Dotychczas ogłoszono ponad 180 konkursów i naborów pozakonkursowych, a unijne dofinansowanie projektów przekroczyło 6 mld zł.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Pliki do pobrania

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych