Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Jak ściągnąć biznes do laboratoriów naukowych? Tworzyć ofertę dopasowaną do potrzeb gospodarki. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 projektów instytucji naukowych z listy rezerwowej. Ponad 135,4 mln zł z funduszy europejskich trafi do Centrum Nauki Kopernik, Instytutu Technologii Elektronowej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.    

 

 

Mazowsze jest liderem pod względem inwestycji w badania i rozwój w Polsce. Pomagają w tym fundusze z programu regionalnego, które inwestowane są w specjalistyczny sprzęt badawczy dla instytucji naukowych. Do grona dofinansowanych projektów dołączą inwestycje Instytutu Technologii Elektronowej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Centrum Nauki Kopernik. Projekty pozwolą na prowadzenie badań odpowiadających na potrzeby gospodarki.

Poznaliśmy kolejne trzy projekty naukowe z unijnym wsparciem. W sumie od początku perspektywy 2014-2020 Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o dofinansowaniu kwotą ponad 540 mln zł osiemnastu projektów. Sprzęt badawczy wykorzystany zostanie do prowadzenia badań w obszarach takich jak innowacyjne materiały, transport, czy medycyna – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie trafi 66,6 mln zł z programu regionalnego na integrację istniejących laboratoriów z nowym projektem Centrum Medycyny Regeneracyjnej. W centrum prowadzone będą badania z pogranicza nanotechnologii, inżynierii tkankowej i transplantologii. W planach jest m.in. utworzenie nowej sali operacyjnej, laboratoriów i pracowni. Efekty prac tam prowadzonych możliwe będą do wykorzystania w medycynie. Instytut Technologii Elektronowej przeznaczy natomiast 52,1 mln zł na specjalistyczny sprzęt dla Centrum Nanoelektroniki, Mikrosystemów i Fotoniki. Środki pomogą w zapewnieniu urządzeń do Laboratorium Litografii Submikrometrowej w warszawskiej siedzibie Instytutu. Fundusze europejskie zainwestowane zostaną w zakup urządzeń dla linii doświadczalnej technologii i montażu mikrosystemów, sensorów i detektorów do oddziału w Piasecznie. Inwestycja umożliwi prowadzenie kompleksowych prac nad rozwojem przyrządów nanoelektronicznych i fotonicznych. Centrum Nauki Kopernik przeznaczy ponad 16 mln zł na utworzenie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Będzie to przestrzeń do prowadzenia interdyscyplinarnych badań z pogranicza psychologii, pedagogiki, kulturoznawstwa, lingwistyki, socjologii, fizyki, biologii czy chemii. Naukowcy będą badać relacje między prototypowanymi metodami kształcenia a procesem uczenia się. Fundusze europejskie pomogą w zakupie wyposażenia badawczo-rozwojowego oraz rozbudowie kompleksu o energooszczędny „zielony” budynek wykorzystujący nowoczesne technologie.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową dofinansowanych projektów z Działania 1.1 Działalność badawczo-rozwojowa jednostek naukowych.

Jak fundusze europejskie wspierają innowacyjność?

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy cały czas mogą starać się o bon na innowacje w wysokości do 200 tys. zł.
Są to środki na zakup od instytucji naukowej usługi opracowania nowego lub ulepszonego produktu, usługi, zmian procesowych, czy projektów wzorniczych. Dofinansowanie dotyczy na przykład analiz przedwdrożeniowych, dostosowania technologicznego nowych lub ulepszonych rozwiązań, opracowania projektu wzorniczego przed wprowadzeniem produktu na rynek. Konkurs organizowany jest w ramach Działania 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw.

Do 5 września trwa konkurs o dofinansowanie dużych projektów badawczo-rozwojowych. O fundusze mogą ubiegać się mikro, małe, średnie i duże firmy, a także powiązania kooperacyjne. Wsparcie wyniesie od 750 tys. zł do nawet 5 mln zł. Przedsiębiorcy przeznaczą pieniądze na zlecenie badań instytucjom naukowym, zakup surowców, półproduktów lub odczynników. Dofinansowanie obejmie wynajem laboratoriów, korzystanie z aparatury badawczej, a także ochronę prawa własności przemysłowej i analizę czystości patentowej. Konkurs organizowany jest w ramach Działania 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw.

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś