Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Pod koniec czerwca ruszy kolejny konkurs o fundusze europejskie na doskonalenie zawodowe uczniów. Projekty będą realizowane na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli w Warszawie i 39 okolicznych gminach. To szansa na zewnętrzne wsparcie szkół w obszarze doradztwa zawodowego, a także na uzyskanie przez nauczycieli kwalifikacji doradców zawodowych. Kwota dostępna w konkursie to ponad 3,5 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wnioskodawcy będą mieli czas na składanie wniosków do 31 sierpnia.

 

Fundusze z programu regionalnego wspierają działania dotyczące doskonalenia zawodowego, w tym doradztwo edukacyjno-zawodowe uczniów. W obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 odbyły się już 3 konkursy w tym zakresie. Realizacja projektów z zakresu doradztwa zawodowego, pozwoli uczniom rozpoznać oczekiwania rynku pracy i określić drogę zawodową, a w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia zdolności do zatrudnienia uczniów szkół i placówek oświatowych kształcenia zawodowego.

 

Na co, ile i dla kogo?

Fundusze europejskie będzie można przeznaczyć na prowadzenie doradztwa zawodowego w klasach 7 i 8 szkół podstawowych i szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Konkurs w tym zakresie ogłosiła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Możliwy będzie rozwój współpracy szkół z rynkiem pracy, poprzez m.in.: uzyskiwanie kwalifikacji doradców zawodowych przez nauczycieli realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno – zawodowego, którzy nie posiadają kwalifikacji z tego zakresu oraz podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli realizujących takie zadania. W ramach projektów będzie można tworzyć Punkty Informacji i Kariery (PIK) umożliwiające realizację doradztwa edukacyjno – zawodowego. Poza tym będzie też możliwe uzyskanie wsparcia na rzecz intensyfikacji współpracy rynku pracy ze szkołami w zakresie np. rozpoznania potrzeb rynku pracy i promowania kształcenia zawodowego.

Kwota dostępnych środków w konkursie wynosi 3,5 mln zł. Minimalna wartość dofinansowania projektu (UE+BP) musi przekroczyć równowartość 444 470,00 zł. Natomiast maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 85%.

O fundusze mogą ubiegać się  organy prowadzące szkoły, podmioty posiadający co najmniej 3 – letnie doświadczenie w obszarze doradztwa zawodowego w partnerstwie z organem prowadzącym szkołę. Konkurs skierowany jest do placówek działających w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnych, czyli Warszawie i 39 okolicznych gminach (projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).

Konkurs potrwa do 31 sierpnia 2020 r. Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0.

 

Gdzie szukać informacji?

Pełna dokumentacja konkursowa dostępna na stronie: 10.3.3 Doradztwo edukacyjno-zawodowe w ramach ZIT

Zapraszamy do ubiegania się o fundusze europejskie! Zachęcamy również do zapoznania się z pełnym harmonogramem konkursów o unijne dofinansowanie na 2020 rok.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych