Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

23 marca wystartuje kolejny konkurs o fundusze europejskie na rozwój edukacji przedszkolnej. To szansa na wyrównanie szans edukacyjnych wśród najmłodszych mieszkańców Mazowsza. Pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów wyniesie ponad 4,2 miliona złotych. O wsparcie mogą ubiegać się samorządy oraz placówki wychowania przedszkolnego.

Pierwsze lata życia dziecka mają decydujące znaczenie dla kształtowania się jego przyszłej sylwetki, dla dalszego rozwoju osobowości. W wieku przedszkolnym rozwija się większość wrodzonych predyspozycji, dotyczy to także zdolności uczenia się. Umiejętności, które małe dzieci wynoszą z przedszkola, procentują w szkole lepszymi wynikami w nauce, a w dorosłym życiu lepszym funkcjonowaniem społecznym i zawodowym.

To w obecnej perspektywie już 5 konkurs o fundusze europejskie na rozwój edukacji przedszkolnej. Dotychczas dofinansowanie otrzymały 134 projekty, a wsparcie przekroczyło ponad 58 milionów złotych. Zapewnienie lepszego dostępu najmłodszych dzieci do edukacji to najskuteczniejszy sposób na wyrównywanie szans edukacyjnych. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w edukację małych dzieci. – podkreśla Elżbieta Szymanik, zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Na co, dla kogo i ile?

Fundusze europejskie będzie można przeznaczyć m.in. na: tworzenie nowych miejsc w istniejących już ośrodkach wychowania przedszkolnego, a także dostosowanie placówek do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Możliwe będzie wprowadzenie dodatkowych zajęć zwiększających szanse edukacyjne przedszkolaków, a także wydłużenie godzin pracy. Wsparcie ma charakter kompleksowy, dlatego fundusze pomogą również w doskonaleniu kompetencji nauczycieli do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz w zakresie współpracy nauczycieli z rodzicami.

O fundusze mogą ubiegać się miasta, gminy, a także placówki edukacji przedszkolnej. Dofinansowaniem objęte zostaną projekty o wartości co najmniej 100 000 złotych, ale nie przekraczające 428 730 złotych. Poziom wsparcia wyniesie nawet 80 procent. Konkurs potrwa od 23 marca do 20 kwietnia 2020 r., a kwota dostępnych środków wynosi ponad 4,2 miliona złotych. Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0.

 

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje o konkursie z działania 10.1.4 Edukacja przedszkolna dostępne są na stronie: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/10-1-edukacja-ogolna-i-przedszkolna-poddzialanie-10-1-4-edukacja-przedszkolna-rpma-10-01-04-ip-01-14-091-20/

 

Fundusze Europejskie dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego
w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych