Nasze serwisy
INFORMACJA O AKTUALIZACJI WYTYCZNYCH
Nowa wersja Wytycznych została podpisana 7 kwietnia 2021 r. i jest stosowana od 19 kwietnia 2021 r. tj. od dnia ogłoszenia w Monitorze Polskim.
INFORMACJA O CZĘŚCIOWYM ZAWIESZENIU STOSOWANIA WYTYCZNYCH
27 kwietnia 2022 r. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformował o częściowym zawieszeniu stosowania Wytycznych Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 z dnia 7 kwietnia 2021 r. [sygnatura: MFIPR/2014-2020/23(06)].
Częściowe zawieszenie wytycznych wynika z konieczności kontynuacji działań na rzecz przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19, a także dopuszczenia do realizacji nowych projektów lub zmian w dotychczas realizowanych projektach, zakładających łagodzenie kryzysu uchodźczego związanego z napływem do Polski osób z Ukrainy, które opuszczają swój kraj z powodu konfliktu zbrojnego.
W celu uniknięcia nieuzasadnionego obniżania jakości oferowanego w projektach wsparcia, niniejsze zawieszenie Wytycznych ma zastosowanie wyłącznie do projektów, które zakładają bezpośrednie działania na rzecz walki z epidemią COVID-19 i jej skutkami lub w których spełnienie warunków opisanych w Wytycznych stało się niemożliwe ze względu na epidemię, a także do projektów zakładających łagodzenie ww. kryzysu uchodźczego.
Zawieszenie to stosuje się zarówno dla projektów nowo wybieranych do dofinansowania, jak i już realizowanych, również na podstawie poprzednich wersji Wytycznych.
ZAKRES ZAWIESZENIA
Zakres zawieszenia odnoszący się do wsparcia mającego na celu przeciwdziałanie epidemii COVID-19 i jej skutkom pozostał niezmieniony.
W odniesieniu do wsparcia mającego na celu pomoc osobom, które przybywają do Polski w następstwie wojny w Ukrainie zawiesza się stosowanie następujących postanowień:
W przypadku projektów rozliczanych z zastosowaniem stawki jednostkowej na tworzenie i utrzymanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 ww. zawieszenie nie będzie mieć zastosowania. Wspomniana stawka jednostkowa została przyjęta Rozporządzeniem delegowanym KE, dlatego też wszystkie wymogi dotychczas obowiązujące dla projektów rozliczanych tą stawką muszą zostać zachowane. Ewentualne zmiany w tym zakresie muszą zostać poprzedzone zgodą KE. IK EFS wystąpiła już z zapytaniem o możliwe odstępstwa od zapisów przyjętej metodyki stawki jednostkowej oraz Rozporządzenia delegowanego i obecnie oczekuje na odpowiedź KE.
WYJAŚNIENIA DO ZAKRESU ZAWIESZENIA
Standard opieki nad dziećmi do lat 3
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w art. 28 pozwala na warunkowe niestosowanie niektórych przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w celu objęcia opieką dzieci przybyłych z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa.
Wyłączenia od stosowania wybranych standardów ww. ustawy (m.in. w zakresie standardów lokalowo-sanitarnych, limitów dotyczących liczby dzieci, które mogą być pod opieką opiekuna) są dopuszczalne jedynie w przypadku:
Należy przy tym zauważyć, że metodyka stawki jednostkowej odnosi się wprost do standardów zawartych w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, zatem stosowanie odstępstw od wymienionych standardów na podstawie art. 28 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa nie będzie dotyczyć projektów rozliczanych stawką jednostkową (chyba, że KE wyda inną interpretację w tym zakresie).
Wsparcie osób z niepełnosprawnością
Jeśli chodzi o możliwość wsparcia osób z niepełnosprawnościami w projektach realizowanych w obszarze rynku pracy, to na potrzeby Wytycznych przyjęto definicje osoby niepełnosprawnej w rozumieniu Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji (podrozdział 2.2, pkt 17) powołujących się na ustawę z dnia 27 sierpnia 1997r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także osoby z zaburzeniami psychicznymi, w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego.
Zgodnie z tą definicją, IZ ma możliwość rozszerzenia zakresu stosowania Wytycznych również na inne osoby z niepełnosprawnościami, co znajduje uzasadnienie np. w przypadku wsparcia osób uciekających z Ukrainy, które są osobami z niepełnosprawnością, ale nie posiadają odpowiednich dokumentów wydanych w Polsce, które to potwierdzają.
Jeśli chodzi o sposób weryfikacji kwestii niepełnosprawności w projektach, w których osoby z niepełnosprawnościami są wskazane we wniosku o dofinansowanie, jest to możliwe poprzez okazanie zaświadczenia lekarskiego . W takiej sytuacji możliwe jest także weryfikowanie dokumentów ukraińskich potwierdzających stan zdrowia oraz pomoc w zakresie ich tłumaczenia.
W przypadku potrzeby uzyskiwania zaświadczeń lekarskich, beneficjenci powinni wspierać uczestników w organizacji dostępu do konsultacji lekarskich z uwagi na barierę językową. W szczególnych przypadkach możliwe jest również kwalifikowanie uczestników na etapie projektu na podstawie oświadczeń, niemniej właściwy dokument, o którym mowa powyżej, powinien zostać uzupełniony w trakcie realizacji projektu. W przypadku projektów, w których osoby z niepełnosprawnościami nie są wskazane we wniosku o dofinansowanie oraz kryteriach wyboru projektów, możliwe jest zastosowanie oświadczeń.
Stosowanie zawieszeń powinno być uzasadnione każdorazowo sytuacją pandemii lub obejmowaniem wsparciem osób przybywających z Ukrainy. Tym samym zawieszenia nie powinny być stosowane wobec projektów, na których realizację nie ma bezpośredniego wpływu żadna z ww. przesłanek. Instytucje Zarządzające, które skorzystają z zawieszenia Wytycznych, powinny poinformować o jego zastosowaniu właściwych beneficjentów, odpowiedzialnych za realizację projektów, których poszczególne zawieszenia dotyczą.
Kryterium efektywności zatrudnieniowej
IK UP nie planuje całościowego zawieszania obowiązku weryfikowania kryterium efektywności zatrudnieniowej w projektach z zakresu rynku pracy (wyjątek stanowi zawieszenie tego obowiązku w projektach z komponentem aktywizacyjnym w PI 8iv, o czym mowa powyżej). Kryterium to powinno być weryfikowane w projektach, w których uczestnikami są również osoby z Ukrainy na dotychczasowych zasadach.
W indywidualnych przypadkach możliwe będzie zastosowanie odstępstwa od stosowania kryterium efektywności zatrudnieniowej. Procedowana aktualnie ustawa z dnia 24 marca 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 pozwoli na zastosowanie art.12. ustawy z dnia 3 kwietnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 pod kątem odstąpienia od części wymogów wynikających z przyjętych kryteriów wyboru projektów, w tym również tych kryteriów, które wynikają z zasad określonych w wytycznych w związku z realizacją działań na rzecz osób uciekających z objętą wojną Ukrainy.
Tym samym na uzasadniony wniosek beneficjenta możliwe będzie odstąpienie od wymogów dotyczących efektywności zatrudnieniowej zawartych w umowie o dofinansowanie projektu lub w decyzji o dofinansowaniu projektu.
Termin zawieszenia: do 31 grudnia 2023 r.
Zapoznaj się z dokumentem: Informacja o częściowym zawieszeniu wytycznych (PDF 125 KB) (PDF 124 KB) – wersja obowiązująca od 27 kwietnia 2022 r.
Wersje archiwalne:
– Informacja o częściowym zawieszeniu wytycznych (PDF 124 KB) – wersja obowiązująca od 19 kwietnia 2021 r. do 26 kwietnia 2022 r.
– Informacja o częściowym zawieszeniu wytycznych (PDF 124 KB) – wersja obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. do 18 kwietnia 2021 r.
– Informacja o częściowym zawieszeniu wytycznych (PDF 124 KB) – wersja obowiązująca do 31 grudnia 2020 r.
– Pismo przekazujące informację (PDF 126 KB)
***
Wytyczne określają ujednolicone warunki i procedury dotyczące realizacji projektów w obszarze rynku pracy w ramach krajowego i regionalnych programów współfinansowanych w latach 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i środków Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Wytyczne służą zapewnieniu koordynacji działań podejmowanych w celu tematycznym 8 Promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników, o którym mowa w art. 3 rozporządzenia EFS, ze środków EFS i środków Inicjatywy. Mają także zapewnić zgodność działań podejmowanych w celu tematycznym 8 z udziałem środków EFS z polityką krajową w obszarze rynku pracy wyrażoną w dokumentach strategicznych i programowych, w tym w szczególności z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a także uwzględniać doświadczenia z realizacji wsparcia z Programu Kapitał Ludzki, tak by zapewnić wysoki poziom efektywności realizowanych przedsięwzięć.
Obowiązuje od 19.04.2021 | Opis zmian od ostatniej wersji PDF, 82 KB
Publikacja 2022-05-16
(Wersja obowiązująca od 2022-04-27)
Publikacja 2022-04-29
(Wersja obowiązująca od 2022-04-29)