Nasze serwisy
INFORMACJA O CZĘŚCIOWYM ZAWIESZENIU STOSOWANIA WYTYCZNYCH
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej 27 kwietnia br. podjął decyzję o częściowym zawieszeniu stosowania Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 (dalej: Wytyczne).
Częściowe zawieszenie Wytycznych ma na celu dostosowanie interwencji podejmowanej przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze włączenia społecznego do warunków wynikających ze stanu epidemii COVID-19 oraz skutków agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Aby nie obniżać jakości oferowanego w projektach wsparcia, niniejsze zawieszenie wytycznych ma zastosowanie wyłącznie do:
Podsumowując, stosowanie zawieszeń powinno być uzasadnione każdorazowo sytuacją pandemii lub obejmowaniem wsparciem osób przybywających z Ukrainy. Tym samym zawieszenia nie powinny być stosowane wobec projektów, na których realizację nie ma bezpośredniego wpływu żadna z ww. przesłanek. Instytucje Zarządzające, które skorzystają z zawieszenia Wytycznych, powinny poinformować o jego zastosowaniu właściwych beneficjentów, odpowiedzialnych za realizacje projektów, których poszczególne zawieszenia dotyczą.
Zawieszając przepisy dotyczące grupy docelowej naszą intencją jest umożliwienie oferowania wsparcia osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie, które przybyły do Polski od 24 lutego br., w tym osobom należącym do mniejszości romskiej. Jednocześnie, wyłączeniu podlegają zapisy dotyczące preferencji dla określonych w Wytycznych grup docelowych. IZ RPO może określić inne kryteria preferowania grup docelowych na podstawie analizy sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie.
W zakresie aktywnej integracji zawieszeniu podlegają dodatkowo ograniczenia dotyczące realizacji projektów na rzecz osób małoletnich, by nie utrudniać możliwości wsparcia dzieci w PI 9i. IZ RPO może zawiesić obowiązek stosowania schematu wyboru projektów w aktywnej integracji w celu elastycznego dostosowania oferty w zakresie aktywnej integracji do zidentyfikowanych potrzeb uczestników projektów oraz zrezygnować z obowiązku pomiaru efektywności zatrudnieniowej.
W zakresie usług społecznych, zawieszone zostały dodatkowo zapisy umożliwiające realizację pomocy względem nowej grupy docelowej, jak np. korzystanie z usług, wsparcie dzienne dla dzieci i młodzieży, czy przeniesienie placówki opieki z terytorium Ukrainy do Polski. Należy jednak mieć na uwadze, że zgodnie z pismem dotyczącym pomocy dla osób uciekających do Polski w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę (znak sprawy: DZF-VI.6510.1.2022), wsparcie w zakresie usług społecznych powinno być realizowane zgodnie z jego przeznaczeniem, np. usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnością.
Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, nadzwyczajna sytuacja jaką jest wojna w Ukrainie i spowodowana nią konieczność zakwaterowania osób przybywających do Polski umożliwia w przypadku wystąpienia takiej konieczności, realizację pomocy dla tej grupy w ramach instytucjonalnych form opieki. Nie zmienia to jednak faktu, że deinstytucjonalizacja jest najważniejszą zasadą obszaru usług społecznych. Z tego powodu formy wsparcia, które nie są zgodne z jej założeniami mogą być realizowane wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, związanych z wywołanym wojną w Ukrainie kryzysem humanitarnym.
Zawieszony pozostaje także załącznik nr 1 do Wytycznych. IZ RPO może czasowo wyłączyć obowiązek spełniania wybranych minimalnych wymagań dotyczących świadczenia usług społecznych, określonych w tym załączniku, pod warunkiem, że nie spowoduje to nadmiernego obniżenia standardu świadczonych usług.
W zakresie ekonomii społecznej rozszerzeniu ulega katalog osób, na zatrudnienie których można przyznać wsparcie finansowe na utworzenie miejsca pracy w przedsiębiorstwie społecznym. Przedmiotowy katalog może obejmować tym samym osoby uciekające przed wojną w Ukrainie, które przybyły do Polski od 24 lutego br.
Termin zawieszenia: stosowanie Wytycznych zawiesza się do 31 grudnia 2023 r.
Zapoznaj się z dokumentem:
Informacja o częściowym zawieszeniu wytycznych (PDF 126 KB) – z 27 kwietnia 2022 roku
Wersja archiwalna:
Informacja o częściowym zawieszeniu (PDF 155 KB) – z 20 kwietnia 2020 roku
***
Wytyczne mają na celu zapewnienie niezbędnego poziomu koordynacji działań podejmowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w celu tematycznym 9 „Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją”.
Dokument określa jednolite zasady realizacji wsparcia w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w kwestiach najistotniejszych z punktu widzenia polityki rządu oraz zapewnienia jednolite standardy wsparcia dla grup docelowych w całym kraju.<.p>
Obowiązuje od 31.07.2019 | Opis zmian od ostatniej wersji DOC, 892 KB
DOC 892 KB
Wersja obowiązująca od 31.07.2019
XLS 978 KB
Wersja obowiązująca od 31.07.2019
Publikacja 2022-05-16
(Wersja obowiązująca od 2022-04-27)
Publikacja 2022-04-29
(Wersja obowiązująca od 2022-04-29)