Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dokładnie 1,9 mln zł na opracowanie innowacyjnych rozwiązań już niebawem trafi do 24 przedsiębiorców z Mazowsza. Takie są wyniki drugiej rundy konkursu o bony na innowacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wartość przyznanych bonów przekroczyła już 4 mln zł, a dofinansowanie zyskało ponad 50 projektów z obszaru energetyki, motoryzacji, medycyny, produkcji, rolnictwa, czy edukacji. Przedsiębiorcy cały czas mogą ubiegać się o dofinansowanie współpracy z naukowcami.

Razem łatwiej o innowacje

Innowacje można opracowywać na wiele sposobów. Prowadzenie tego typu prac samodzielnie wydaje się być naturalnym wyborem. Kolejne możliwości to skorzystanie z know-how innych przedsiębiorstw na przykład w ramach klastra biznesowego, czy też nawiązanie współpracy z sektorem naukowym. Czasem decyzja o realizacji prac nad nowym produktem czy usługą własnymi siłami wynika z obaw o koszty zlecenia tych działań na zewnątrz organizacji, lub po prostu braku doświadczenia we współpracy z sektorem naukowym. I właśnie dlatego, od końca ubiegłego roku na Mazowszu trwa konkurs o bony na innowacje. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa złożyły do tej pory około 180 wniosków o wartości ponad 15 mln zł unijnego dofinansowania na zlecenie opracowania innowacji produktowych, usługowych lub procesowych instytucjom naukowym.

Dokładnie 4,1 mln zł na 51 projektów to wynik pierwszych dwóch rund konkursu o bony na innowacje na Mazowszu. W drugiej rundzie dofinansowanie w wysokości 1,9 mln zł uzyskały 24 projekty. Konkurs został tak zaplanowany, aby wspomóc firmy w realizacji kompleksowych planów rozwojowych. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą bowiem wnioskować o dofinansowanie nawet dwóch projektów, co daje szansę na opracowanie innowacji biznesowych w większym zakresie. Już widzimy, że firmy skorzystały z tej możliwości – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

24 bony w drugiej rundzie konkursu

Ponad 20 nowoczesnych rozwiązań opracowanych przez naukowców zasili branżę produkcyjną, energetyczną, logistyczną, spożywczą i rolniczą. Zrealizowane zostaną też prace badawczo-rozwojowe na rzecz przedsiębiorców z sektora reklamowego, szkoleniowego, czy prawniczego. Najwyższe dofinansowanie w drugiej rundzie konkursu uzyskała spółka „Bolid” z Radomia, która zainwestuje 100 tys. zł z UE w stworzenie rozwiązania do zdalnego zarządzania pracą urządzeń chłodniczych. Projekty z zakresu nowoczesnych systemów zaplanowały również inne przedsiębiorstwa. Fundusze z RPO WM pomogą na przykład w opracowaniu układu do zarządzania i magazynowania energią, przygotowaniu oprogramowania do zarządzania procesami wewnętrznymi w firmie przeprowadzkowej, czy też zaprojektowaniu elektronicznego układu zarządzania pracą silnika spalinowego zasilanego wodorem. Unijne środki z tej rundy konkursu to również dotacja na obszar e-usług w branży szkoleniowej.

Obecna perspektywa unijna kładzie szczególny nacisk na działania sprzyjające przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Wdrażanie innowacji ekologicznych to jeden ze sposobów, w jaki biznes może przyczynić się do osiągnięcia tego celu. Aż osiem projektów dofinansowanych w tej rundzie konkursu dotyczy właśnie opracowania ekoinnowacji. Fundusze z RPO WM wesprą projekt firmy Energy5 z Gostynina, która zleci naukowcom przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad zastosowaniem innowacyjnej powłoki antykorozyjnej elementów konstrukcyjnych instalacji fotowoltaicznych. Instalacje tego typu wykorzystywane są do zmiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Naukowcy pomogą też swoim doświadczeniem na przykład producentowi zabawek z Warszawy – firmie EcoCardToys, której produkty w całości pochodzą z recyclingu. Pełna lista zwycięskich projektów dostępna jest na stronie konkursu.

Cały czas trwa wyścig dla przedsiębiorców

Konkurs ma charakter otwarty, co oznacza że cały czas można wnioskować o unijne dofinansowanie. Do rozdysponowania jest ponad 21 mln zł. Firmy działające do dwóch lat aplikują o bon na innowacje o wartości do 50 tys. zł. Przedsiębiorcy z większym doświadczeniem rynkowym – do 100 tys. zł. Fundusze z UE można przeznaczyć na zakup od instytucji naukowej usługi opracowania nowego lub ulepszonego produktu, usługi lub zmian procesowych, w tym także usług z zakresu wzornictwa. Co istotne, cały projekt musi zostać zrealizowany w ciągu roku. Przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością zainwestowania wkładu własnego w wysokości 20 procent kosztów kwalifikowalnych projektu. Większe zaangażowanie kapitału prywatnego zadziała tylko na korzyść firmy, ponieważ oznacza uzyskanie dodatkowych punktów podczas oceny wniosku.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze zagwarantowane ma ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2016 rok zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o bony na innowacje, fundusze na realizację prac badawczo-rozwojowych, prowadzenie prac eksperymentalnych, a także tworzenie i rozwój zaplecza B+R. Fundusze z RPO WM dla biznesu to jednak nie tylko opracowywanie innowacji, ale też ich wdrażanie na rynek. W prowadzeniu i rozwoju działalności wsparcie dla przedsiębiorców będą stanowiły natomiast bony na doradztwo. Unijne środki zasilą również działania mające na celu umiędzynarodowienie biznesu. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach skierowanych do przedsiębiorców dostępne są na stronie Funduszy dla Mazowsza.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś