Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził do dofinansowania sześć spośród dziewięciu złożonych projektów, które pozwolą kompleksowo zatroszczyć się o dzieci z autyzmem. Wsparcie zostanie skierowane do 477 dzieci z zaburzeniami ASD i wyniesie blisko 3,7 mln zł. Konkurs przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, a dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka, u którego obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach. Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się dość wcześnie, bo nawet już u kilkunastomiesięcznych niemowląt. Jak podają statystyki, na autyzm choruje jedna na 500 osób, przy czym cztery razy częściej są to chłopcy niż dziewczynki.

Zdążyć z pomocą

Wczesne wykrycie niepokojących zachowań dziecka i skierowanie go do specjalisty, daje możliwość szybkiej reakcji czyli rozpoczęcia odpowiednich zajęć z dzieckiem. Trzeba pamiętać, że wraz z wiekiem spada plastyczność układu nerwowego i efekty terapii są mniejsze.

Dzięki unijnym środkom dofinansowane projekty zwiększą dostęp do usług medycznych z zakresu wczesnego wykrywania wad rozwojowych u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Kluczowe będzie tutaj przeprowadzenie diagnozy na temat funkcjonowania dziecka, rozpoznania jego zaburzeń w zakresie Integracji Sensorycznej, a także w zakresie komunikacji np.: logopeda, neurologopeda.

Realizowane przedsięwzięcia pomogą wdrożyć specjalne programy do kompleksowej diagnozy, ułożyć długofalowe terapie, przeprowadzić szkolenia oraz akcje informacyjne na temat autyzmu. Uczestnikami projektów będą nie tylko dzieci. Aby terapia była skuteczna, ważne jest zaangażowanie rodziny. Rodzice oraz opiekunowie będą mogli wziąć udział w szkoleniach m.in. na temat metod terapeutycznych oraz otrzymają praktyczne wskazówki, jak wspierać dziecko. Później, już w domu, będą realizować programy rozwojowe ze swoimi pociechami, będąc w kontakcie ze specjalistami.

Wprowadzenie nowoczesnych metod terapii u dzieci ze stwierdzonym spektrum autyzmu jest bardzo ważne do późniejszego ich funkcjonowania w społeczeństwie. Udało nam się dofinansować sześć projektów na kwotę prawie 3,7 mln zł. Zapewnimy 477 dzieciom w wieku od 1,5 roku do 15 lat, indywidualną diagnozę, a potem specjalną, wieloletnią terapię w domu. Wsparcie obejmie także rodziców lub opiekunów prawnych, którzy bardzo często nie potrafią odnaleźć się w sytuacji, po usłyszeniu diagnozy na temat swojego dziecka – powiedziała Elżbieta Szymanik zastępcę dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Projekty realizowane będą na terenach wiejskich woj. mazowieckiego, w powiatach: wołomińskim, legionowskim i warszawskim, w Warszawie oraz Ciechanowie.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową dofinansowanych projektów w ramach Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej, Poddziałanie 9.2.2 Praca z dzieckiem z zaburzeniami autyzmu w środowisku domowym:

www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/9-2-uslugi-spoleczne-i-uslugi-opieki-zdrowotnej-9-2-2-zwiekszenie-dostepnosci-uslug-zdrowotnych-praca-z-dzieckiem-z-zaburzeniami-autyzmu-w-srodowisku-domowym.html

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowy harmonogram naborów dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś