Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Już od końca stycznia mazowieckie firmy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na działania z obszaru badań i rozwoju. Środki zainwestowane zostaną w tworzenie lub rozwój zaplecza badawczego, a także opracowanie innowacyjnych produktów, procesów i usług. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować ofertę do potrzeb odbiorców oraz zwiększyć konkurencyjność firm na rynku. Szczegółowe informacje o konkursach w ramach programu regionalnego dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu. Wnioski można składać w formie elektronicznej od 31 stycznia. Konkursy ogłosiła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Hasło: Fundusze Europejskie na badania i rozwój, Przedsiębiorcy mogą składać wnioski już od 31 stycznia, a w tle ludzie podczas spotkania w firmie

Fundusze europejskie od lat wspierają mazowieckich przedsiębiorców w rozwoju działalności. Jednym z kluczowych obszarów są badania i rozwój. – Tylko na przestrzeni ostatnich kilku lat wsparcie sektora biznesowego w tym obszarze przekroczyło 527 mln zł z Unii Europejskiej. Przed firmami już ostatnie możliwości pozyskania dofinansowania w ramach środków dostępnych w programie regionalnym na lata 2014-2020. Zachęcam do aplikowania o wsparcie  – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która ogłosiła konkursy w ramach działania 1.2 Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw.

Fundusze Europejskie na projekty badawczo-rozwojowe

Od 31 stycznia firmy posiadające doświadczenie w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów mających na celu opracowanie nowych lub ulepszonych produktów, usług, czy też procesów. Wsparcie obejmie przeprowadzenie:

  • badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych,
  • tylko eksperymentalnych prac rozwojowych.

Jeśli jest taka potrzeba, firma będzie mogła skorzystać z funduszy na realizację prac przedwdrożeniowych  (stanowiących maksymalnie 20 % kosztów kwalifikowalnych projektu). Na dofinansowanie mają szansę tylko projekty wynikające z obszarów inteligentnej specjalizacji Mazowsza, do których należą: wysoka jakość życia, bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania oraz nowoczesne usługi dla biznesu. Wysokość dofinansowania projektów uzależniona jest od wielkości firmy oraz rodzaju realizowanych prac.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych (dla beneficjentów posiadających doświadczenie w prowadzeniu prac B+R) – nr konkursu: RPMA.01.02.00-IP.01-14-123/23

Fundusze Europejskie na zaplecze badawczo-rozwojowe

Mazowieccy przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy finansowej na rzecz tworzenia lub rozwoju zaplecza badawczego. Dofinansowanie z Unii Europejskiej obejmie koszty aparatury, sprzętu oraz technologii potrzebnych do prowadzenia badań nad nowymi produktami czy usługami. W uzasadnionych przypadkach wsparcie może również dotyczyć przeprowadzenia niezbędnych prac dostosowujących obiekt laboratorium czy centrum badawczo-rozwojowego do uruchomienia zakupionej aparatury.

Poziom dofinansowana projektów wynika z mapy pomocy regionalnej na lata 2022-2027. Co ważne, w przypadku regionu warszawskiego stołecznego pomoc ograniczona jest wyłącznie do wybranych gmin (należą do nich: Dąbrówka, Dobre, Jadów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mrozy, Osieck, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka, Tłuszcz, Baranów, Błonie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Kampinos, Leoncin, Leszno, Nasielsk, Prażmów, Tarczyn, Zakroczym, Żabia Wola).

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu o dofinansowanie tworzenia lub rozwoju zaplecza badawczo-rozwojowego – nr konkursu RPMA.01.02.00-IP.01-14-124/23

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wnioski w konkursach z obszaru badań i rozwoju można składać elektronicznie od 31 stycznia. Nabory prowadzone są w sposób ciągły, z podziałem na rundy. Pierwsza runda składania wniosków potrwa do 6 lutego. Konkursy ogłosiła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, a wsparcie pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,6 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Dowiedz się więcej!

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś