Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Ubiegły rok był czasem ogromnych wyzwań przed którymi stanęła Unia Europejska. Państwa członkowskie zjednoczyły się na rzecz wsparcia Ukrainy i jej uciekających przed wojną obywateli. Komisja Europejska ogłosiła plan REPowerEU mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienie od rosyjskich paliw kopalnych. Rok 2022 był to również czas rozpoczęcia finansowania projektów cyfrowych i ekologicznych w ramach instrumentu NextGenerationEU, kontynuacji działań na rzecz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, czy też dyskusji o przyszłości Europy. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją „UE w 2022 roku. Sprawozdanie ogólne z działalności Unii Europejskiej” przygotowaną przez Komisję Europejską.

Hasło: Co działo się w 2022 roku? Podsumowanie działalności Unii Europejskiej, a w tle flagi i okładka raportu

Lektura sprawozdania do kompendium wiedzy z kilku obszarów:

  • Reakcja Unii Europejskiej na wojnę w Ukrainie,
  • Zapewnienie bezpiecznej i zrównoważonej energii,
  • Budowa ekologicznej i neutralnej dla klimatu Europy,
  • Europa na miarę ery cyfrowej,
  • Ochrona ludzi i swobód,
  • Wzmocnienie gospodarki,
  • Budowanie sprawiedliwej i socjalnej Europy,
  • Propagowanie europejskich interesów i wartości na świecie,
  • Zmiany instytucjonalne, które miały miejsce w 2022 roku.

Gdzie szukać informacji o działalności Unii Europejskiej?

Zachęcamy do odwiedzania strony european-union.europa.eu, gdzie w języku polskim dostępne są informacje o najważniejszych faktach z działalności Unii Europejskiej, wartościach, państwach członkowskich, a także unijnych instytucjach. W całej UE działają również punkty Europe Direct, których zadaniem jest przybliżanie tematyki europejskiej mieszkańcom (wyszukiwarka punktów).

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,6 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie program regionalny Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (w skrócie FEM) z budżetem wynoszącym blisko 10 mld zł.  Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.w zakładce Fundusze Europejskie na lata 2021-2027).

Gdzie szukać informacji?

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś