Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Kolejne inwestycje skierowane do mieszkańców zostaną zrealizowane. Środki z UE trafią do północnego Mazowsza. Już wkrótce Raciąż zaprosi do przebudowanego parku miejskiego  przy ul. Mławskiej. Realizacja projektu poprawi stan techniczny, a także przywróci utracone walory i funkcjonalność parku. Natomiast w szpitalu w Mławie, po kompleksowej termomodernizacji będzie cieplej i estetyczniej. Całkowita wartość inwestycji wyniesie ponad 8,2 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to blisko 4,2 mln zł. Środki pochodzą z programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020. Dzisiaj umowy z beneficjentami podpisał marszałek Adam Struzik oraz radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

Grafika przedstawia napis: Inwestycje dofinansowane z Funduszy Europejskich poprawią jakość życia mieszkańców Rewitalizacja parku w Raciążu oraz termomodernizacja szpitala w Mławie

 

Rewitalizacja zabytkowego parku w Raciążu, a także termomodernizacja budynku szpitala w Mławie wspierane są ze środków Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego, który dobiega końca – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego – W tym kwartale ogłoszone zostaną pierwsze konkursy z nowego programu, czyli Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, dlatego już dziś zapraszam do zapoznawania się z możliwościami i przygotowywania projektów do udziału w konkursach.

Fundusze przeznaczymy na kontynuację działań rewitalizacyjnych w zabytkowym, pochodzącym z początków XX wieku parku. Chcielibyśmy, żeby dzięki temu było to miejsce spotkań i przestrzeń chętnie odwiedzana przez mieszkańców – powiedział Mariusz Jerzy Godlewski, Burmistrz miasta Raciąż.

Inwestycja w termomodernizację szpitala w Mławie pomoże w uzyskaniu oszczędności energii, ale również zapewnieniu bezpieczeństwa funkcjonowania placówki – podkreślił Waldemar Rybak, DyrektorSamodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mławie.

 

Więcej zieleni i miejsc do wypoczynku

Rewitalizacja zabytkowego parku w Raciążu zmieni jego wygląd, przywróci pamięć historyczną, a także zwiększy liczbę turystów odwiedzających to miejsce. Inwestycja wpłynie na rozwój gastronomii, lokalnego przemysłu oraz zwiększy atrakcyjność miasta, a także poprawi stan środowiska naturalnego poprzez wymianę drzew i krzewów.

Dofinansowanie z funduszy europejskich przeznaczone zostanie m.in. na przebudowę alejek parkowych, zostaną one pokryte wodoprzepuszczalną nawierzchnią mineralną. Zniszczone schody zostaną przebudowane, a cały park przystosowany do zwiedzania przez osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz dla spacerujących z wózkami dziecięcymi. Wnioskodawca kupi siedziska kamienne, leżaki oraz stojaki na rowery. Wymiana lamp wyposażonych w nowoczesne żarówki energooszczędne przyczyni się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa na terenie parku. Atrakcją parku będzie nowa ścieżka edukacyjna, przedstawiająca ciekawostki przyrodniczo-historyczne parku oraz miasta Raciąż. Dostępnych będzie także 7 tablic dydaktycznych, w tym jedna z napisami w języku Braille’a. Nowe zasadzenia drzew, krzewów, bylin oraz roślin nadwodnych sprawi, że park w Raciążu odzyska dawny blask.

 

Tytuł projektu: Wzrost potencjału turystycznego Gminy Miasto Raciąż poprzez rewitalizację zabytkowego parku miejskiego położonego przy ul. Mławskiej w Raciążu

Beneficjent: Gmina Miasto Raciąż

Całkowita wartość projektu: 1 307 605,00 zł

Dofinansowanie z UE: 188 590,54 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

 

Większa efektywność energetyczna szpitala SPZOZ w Mławie

Dzięki funduszom europejskim pacjenci mławskiego szpitala, już wkrótce, będą leczyć się w bardziej komfortowych warunkach. Szpital zrealizuje projekt, którego celem będzie dbanie o środowisko naturalne, większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także nowa jakość w korzystaniu z budynku placówki. Podczas prac z zakresu termomodernizacji, wykonane zostaną takie prace jak modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, wymiana okien zewnętrznych czy ocieplenie stropodachu w budynku główny. Wnioskodawca wymieni także drzwi zewnętrzne oraz oświetlenie na energooszczędne LED. Ważnym elementem inwestycji będzie montaż instalacji fotowoltaicznej.

Po zrealizowaniu projektu, w budynku szpitala zmniejszy się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dzięki wymianie okien w salach będzie ciepło i komfortowo. Kolejne plusy to ograniczenie kosztów eksploatacji, a także zwiększenie ilości energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.

 

Tytuł projektu: Poprawa efektywności energetycznej budynku głównego SPZOZ w Mławie

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mławie

Całkowita wartość projektu: 6 912 668,12 zł

Dofinansowanie z UE: 3 999 544,73 zł

Działanie: 4.2 Efektywność energetyczna

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś