Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rewaloryzacja części zespołu pałacowo-parkowego w Korczewie możliwa będzie dzięki środkom unijnym. Inwestycja pozwoli wprowadzić nowoczesną ofertę kulturalno-edukacyjną, dzięki której Kraina Bugu stanie się bardziej atrakcyjna dla turystów. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma środki w wysokości blisko 2,6 mln zł, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Umowę o dofinansowanie podpisali Mariusz Frankowski – Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz Joanna Beata Harris – Prezes Fundacji „PAŁAC W KORCZEWIE”.

Historia barokowego Pałacu w Korczewie, zwanego „Perłą Podlasia” zaczyna się w roku 1734. Podczas I i II wojny światowej budynek ulegał zniszczeniom, był okradany, a w latach 60. i 70. XX w. przeszedł w użytkowanie Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Zabytek po okresie PRL-u został zwrócony spadkobiercom ale był w opłakanym stanie: popalony, zdewastowany, ograbiony.

Ratowane dziedzictwo

Wnioskodawca już od kilkudziesięciu lat inwestuje w odbudowę i remont odzyskanego majątku. W ramach przyznanego dofinansowania odbudowany zostanie łącznik wschodni, w którym powstanie ogród zimowy, odtworzony zostanie łącznik zachodni i  adaptacja pierwszego piętra pałacu. Swoje miejsce znajdzie tutaj sala teatralna na 80 osób, foyer oraz sala norwidowska. Elewacja pałacu poddana zostanie renowacji, remonty przejdą tarasy, zabytkowe ogrodzenia w parku oraz mur oporowy. Środki pozwolą także na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na piętrze oraz na wymianę okien na parterze pałacu. Pomieszczenia w piwnicy przebudowane zostaną na toalety, pomyślano także o niepełnosprawnych turystach: nowa toaleta na parterze oraz kupno schodołazu kroczącego z podjazdem, który umożliwi udział w oferowanych wydarzeniach kulturalnych. W remontowanych pomieszczeniach wykonana zostanie instalacja elektryczna i oświetleniowa.

Kolejnym założeniem projektu będzie kupno regałów i witryn do sal wystawowych, kanap i luster do foyer, krzeseł, zestawu nagłośnienia oraz projektora multimedialnego do sali teatralnej. Do sali norwidowskiej niezbędne będą antyramy i wydruki listów na dużych planszach poety Cypriana Kamila Norwida.

Po zakończeniu inwestycji, Pałac w Korczewie będzie miał warunki do prowadzenia bogatszej i ciekawej dla turystów działalności kulturalno-edukacyjnej, m.in. wystawy, koncerty, spektakle teatralne.

Tytuł projektu: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej wschodniego Mazowsza poprzez rewaloryzację zabytkowego zespołu

pałacowo-parkowego w Korczewie nad Bugiem

Beneficjent: Fundacja „PAŁAC W KORCZEWIE”

Całkowita wartość projektu: 4 359 975,08 zł

Kwota dofinansowania: 2 592 998,49 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych.

Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowy harmonogram naborów dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś