Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rewaloryzacja części zespołu pałacowo-parkowego w Korczewie możliwa będzie dzięki środkom unijnym. Inwestycja pozwoli wprowadzić nowoczesną ofertę kulturalno-edukacyjną, dzięki której Kraina Bugu stanie się bardziej atrakcyjna dla turystów. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma środki w wysokości blisko 2,6 mln zł, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Umowę o dofinansowanie podpisali Mariusz Frankowski – Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz Joanna Beata Harris – Prezes Fundacji „PAŁAC W KORCZEWIE”.

Historia barokowego Pałacu w Korczewie, zwanego „Perłą Podlasia” zaczyna się w roku 1734. Podczas I i II wojny światowej budynek ulegał zniszczeniom, był okradany, a w latach 60. i 70. XX w. przeszedł w użytkowanie Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Zabytek po okresie PRL-u został zwrócony spadkobiercom ale był w opłakanym stanie: popalony, zdewastowany, ograbiony.

Ratowane dziedzictwo

Wnioskodawca już od kilkudziesięciu lat inwestuje w odbudowę i remont odzyskanego majątku. W ramach przyznanego dofinansowania odbudowany zostanie łącznik wschodni, w którym powstanie ogród zimowy, odtworzony zostanie łącznik zachodni i  adaptacja pierwszego piętra pałacu. Swoje miejsce znajdzie tutaj sala teatralna na 80 osób, foyer oraz sala norwidowska. Elewacja pałacu poddana zostanie renowacji, remonty przejdą tarasy, zabytkowe ogrodzenia w parku oraz mur oporowy. Środki pozwolą także na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na piętrze oraz na wymianę okien na parterze pałacu. Pomieszczenia w piwnicy przebudowane zostaną na toalety, pomyślano także o niepełnosprawnych turystach: nowa toaleta na parterze oraz kupno schodołazu kroczącego z podjazdem, który umożliwi udział w oferowanych wydarzeniach kulturalnych. W remontowanych pomieszczeniach wykonana zostanie instalacja elektryczna i oświetleniowa.

Kolejnym założeniem projektu będzie kupno regałów i witryn do sal wystawowych, kanap i luster do foyer, krzeseł, zestawu nagłośnienia oraz projektora multimedialnego do sali teatralnej. Do sali norwidowskiej niezbędne będą antyramy i wydruki listów na dużych planszach poety Cypriana Kamila Norwida.

Po zakończeniu inwestycji, Pałac w Korczewie będzie miał warunki do prowadzenia bogatszej i ciekawej dla turystów działalności kulturalno-edukacyjnej, m.in. wystawy, koncerty, spektakle teatralne.

Tytuł projektu: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej wschodniego Mazowsza poprzez rewaloryzację zabytkowego zespołu

pałacowo-parkowego w Korczewie nad Bugiem

Beneficjent: Fundacja „PAŁAC W KORCZEWIE”

Całkowita wartość projektu: 4 359 975,08 zł

Kwota dofinansowania: 2 592 998,49 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych.

Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowy harmonogram naborów dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych