Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Ochrona jednego z najpiękniejszych zabytków Sierpca przed zniszczeniem, urządzenie nowoczesnych wnętrz ekspozycyjnych, a także dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rozszerzenie oferty kulturowo-edukacyjnej to główne cele projektu zrealizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Dzięki funduszom europejskim możliwa jest dostępność do kultury i sztuki na Mazowszu.

 

 

Sierpecki Ratusz to perełka architektoniczna z XIX wieku. Wybudowany w stylu klasycystycznym budynek przez lata pełnił role społeczno-kulturalne. Przez ponad 100 lat, swoją siedzibę mieli tutaj włodarze miasta. Później budynek został przekazany Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i doczekał się gruntownego oraz oczekiwanego przez mieszkańców remontu. Dzięki funduszom europejskim, mieszkańcy oraz turyści odwiedzający region sierpecki, mogą korzystać z ciekawych ofert kulturalnych i edukacyjnych.

 

Sierpc otwarty na sztukę

Ratusz pełni funkcje muzeum. Po remoncie placówka stała się nowoczesnym miejscem i zachęca zwiedzających odpowiednią prezentacją oraz oświetleniem eksponatów, tworząc wyjątkowy klimat wnętrz. Zwiększone możliwości wystawiennicze pozwalają na sprowadzanie do sierpeckiego ratusza wystaw z renomowanych muzeów Warszawy, Wrocławia czy Poznania.  Wnioskodawca zadbał m.in. o oświetlenie ekspozycyjne, szyny do zawieszenia eksponatów, nowoczesne podesty oraz gabloty służące do bezpiecznej i efektownej prezentacji zbiorów muzealnych. Właśnie sposób wyeksponowania zbiorów jest niezwykle istotny. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań powoduje, że miejsce jest chętnie odwiedzane. Muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku działa winda, dostosowane toalety, bezprogowy wjazd do obiektu oraz przejść pomiędzy salami, a także został zamontowany obniżony blat lady recepcyjnej.

 

Obecnie można obejrzeć wystawę pt. „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę”, która przybliża talent sierpeckich twórców w takich dziedzinach sztuki jak: malarstwo, ceramika, grafika, metaloplastyka.

Więcej informacji na stronie muzeum: https://mwmskansen.pl/

 

Tytuł projektu: Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez modernizację i adaptację na cele kulturalno-edukacyjne zabytkowego budynku ratusza w Sierpcu

Beneficjent: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Całkowita wartość projektu: 3 570 807,54 zł

Kwota dofinansowania UE: 783 800,72 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś