Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Obiekty zabytkowe jeszcze bardziej będą dostępne dla zwiedzających. Dzięki projektom dofinansowanym ze środków europejskich, przejdą one rewitalizacje, remonty czy adaptacje na cele kulturowe. Po zwiększeniu alokacji na konkurs dotyczący dziedzictwa kulturowego na liście rankingowej znalazło się czternaście nowych inwestycji, a do beneficjentów trafi blisko 21,5 mln zł  z RPO WM 2014-2020.

Województwo Mazowieckie kojarzy się przede wszystkim z Warszawą. W stolicy jest tyle atrakcji, że przyciąga turystów z całego świata. Często zapominają oni, że region znajdujący się w samym sercu naszego kraju to nie tylko Warszawa. Na terenie Mazowsza znajduje się bowiem tak dużo zabytków, że w każdym mieście czy powiecie można się zachwycić inną budowlą. Dzięki unijnym środkom, a także zaangażowaniu wnioskodawców obiekty zabytkowe otwierają się dla turystów. Kolejnych czternaście projektów otrzyma dofinansowanie dzięki zwiększeniu alokacji. Łącznie na liście rankingowej znajduje się 37 projektów z dofinansowaniem w wysokości ponad 93,3 mln zł.

Zachować dziedzictwo

Wśród inwestycji, które otrzymają unijne granty jest renowacja Bazyliki Mniejszej oraz XVIII-wiecznej Dzwonnicy w Myszyńcu. Realizacja projektu wpłynie na  rozwój turystyki w regionie, a także przyczyni się do wzrostu aktywności społecznej. Gmina Somianka zrealizuje projekt polegający na odrestaurowaniu zabytkowego budynku pałacu w Kręgach. Zmiana wyglądu obiektu spowoduje, że historia i sztuka jeszcze bardziej zawita do lokalnej społeczności i turystów.

W ramach realizowanych przedsięwzięć zabytkowe kościoły na terenie Gminy Stara Kornica poddane zostaną remontom poprzez odnowienie elewacji, renowację dachów, wież kościelnych i dzwonów. Unijne wsparcie trafi również do Woli Rasztowskiej, gdzie zostaną odrestaurowane zabytkowe piwnice Pałacu Łuszczewskich, a XVII-wieczny park przejdzie rewitalizację. Zostanie on zaaranżowany w sposób odzwierciedlający czasy jego powstania.

Ratujmy zabytki, to hasło obowiązuje w całym kraju i mobilizuje wszystkie samorządy. Zabytki to nasze dziedzictwo kulturowe, o które należy dbać, aby przetrwały dla następnych pokoleń. Fundusze unijne bardzo pomagają przeprowadzać te kosztowne inwestycje. W ramach tego naboru wartość projektów przekracza 160 mln zł, a unijne dofinansowanie to przeszło 93,3 mln zł – powiedział Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową dofinansowanych projektów w 5.3 Dziedzictwo kulturowe – typ projektów „Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę obiektów zabytkowych”:

https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/5-3-dziedzictwo-kulturowe-typ-projektow-wzrost-regionalnego-potencjalu-turystycznego-poprzez-ochrone-obiektow-zabytkowych.html

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowy harmonogram naborów dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś