Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Aż do 31 sierpnia potrwa konkurs o unijne dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Taką decyzję podjął Zarząd Województwa Mazowieckiego w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju. Oznacza to więcej czasu na przygotowanie wniosków o fundusze europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

 

Jak fundusze europejskie wspierają niskoemisyjność?

W obecnej perspektywie odbyło się już 5 konkursów z zakresu efektywności energetycznej. Dotychczas dofinansowanie uzyskało 156 projektów, a wsparcie przekroczyło 320 milionów złotych. Zastosowanie termomodernizacji zmniejsza koszty ogrzewania i ilość spalanych paliw. Ma to pozytywny wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza, a co za tym idzie na środowisko i na zdrowie mieszkańców. Termomodernizacja to racjonalny wybór zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. 

Na co, ile i dla kogo dofinansowanie?

W ramach konkursu wspierane będą inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, w szczególności promując jej kompleksowy wymiar tj. głęboką modernizację energetyczną, w tym z możliwością wymiany źródeł ciepła oraz możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii (jako element projektu). Jakie prace będzie można sfinansować? Roboty i materiały budowlane, dostawy, prace termomodernizacyjne, a także montażowe czy instalacyjne. Obiekty muszą być  dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dlatego pomoc finansowa obejmie również koszty usunięcia zbędnych barier architektonicznych.

Dofinansowanie jednego projektu wyniesie do 4 milionów złotych. O wsparcie unijne ubiegać się mogą m.in.: samorządy, ich związki i stowarzyszenia, samorządowe jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, podmioty medyczne posiadające kontrakt z NFZ, instytucje kultury, szkoły wyższe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, kościoły i związki wyznaniowe, a także organizacje pozarządowe.

Konkurs potrwa do 31 sierpnia 2020 r., a kwota dostępnych środków wynosi ok. 17 milionów złotych. Maksymalne dofinansowanie wyniesie 80% kosztów kwalifikowanych.

O czym trzeba pamiętać?

Warunkiem realizacji inwestycji będzie przeprowadzenie właściwej oceny potrzeb i metod osiągnięcia oszczędności energii i redukcji emisji. Konieczne będzie przeprowadzenie audytów energetycznych, które posłużą do weryfikacji oszczędności. Będzie to też źródło informacji o działaniach mających zwiększyć efektywność energetyczną budynku.

Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0. Dodatkowe informacje dla ubiegających się o dofinansowanie udzielane są w MJWPU w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich oraz Lokalnych Punktach Informacyjnych w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i Siedlcach. MJWPU będzie organizowała spotkania dla beneficjentów w formie szkoleń warsztatowych.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu z działania 4.2 Efektywność energetyczna, typ projektów: Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś