Nasze serwisy
Aż do 31 sierpnia potrwa konkurs o unijne dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Taką decyzję podjął Zarząd Województwa Mazowieckiego w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju. Oznacza to więcej czasu na przygotowanie wniosków o fundusze europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
W obecnej perspektywie odbyło się już 5 konkursów z zakresu efektywności energetycznej. Dotychczas dofinansowanie uzyskało 156 projektów, a wsparcie przekroczyło 320 milionów złotych. Zastosowanie termomodernizacji zmniejsza koszty ogrzewania i ilość spalanych paliw. Ma to pozytywny wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza, a co za tym idzie na środowisko i na zdrowie mieszkańców. Termomodernizacja to racjonalny wybór zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia.
W ramach konkursu wspierane będą inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, w szczególności promując jej kompleksowy wymiar tj. głęboką modernizację energetyczną, w tym z możliwością wymiany źródeł ciepła oraz możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii (jako element projektu). Jakie prace będzie można sfinansować? Roboty i materiały budowlane, dostawy, prace termomodernizacyjne, a także montażowe czy instalacyjne. Obiekty muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dlatego pomoc finansowa obejmie również koszty usunięcia zbędnych barier architektonicznych.
Dofinansowanie jednego projektu wyniesie do 4 milionów złotych. O wsparcie unijne ubiegać się mogą m.in.: samorządy, ich związki i stowarzyszenia, samorządowe jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, podmioty medyczne posiadające kontrakt z NFZ, instytucje kultury, szkoły wyższe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, kościoły i związki wyznaniowe, a także organizacje pozarządowe.
Konkurs potrwa do 31 sierpnia 2020 r., a kwota dostępnych środków wynosi ok. 17 milionów złotych. Maksymalne dofinansowanie wyniesie 80% kosztów kwalifikowanych.
Warunkiem realizacji inwestycji będzie przeprowadzenie właściwej oceny potrzeb i metod osiągnięcia oszczędności energii i redukcji emisji. Konieczne będzie przeprowadzenie audytów energetycznych, które posłużą do weryfikacji oszczędności. Będzie to też źródło informacji o działaniach mających zwiększyć efektywność energetyczną budynku.
Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0. Dodatkowe informacje dla ubiegających się o dofinansowanie udzielane są w MJWPU w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich oraz Lokalnych Punktach Informacyjnych w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i Siedlcach. MJWPU będzie organizowała spotkania dla beneficjentów w formie szkoleń warsztatowych.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu z działania 4.2 Efektywność energetyczna, typ projektów: Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej.
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.