Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W Polsce przybywa seniorów, czyli osób powyżej 60 roku życia, a ponad 1/4 z nich mieszka właśnie na Mazowszu. Dane GUS pokazują, że pod koniec roku 2019, liczba osób w wieku 60 + przekroczyła 9,7 mln. Dzisiaj, z okazji Europejskiego Dnia Seniora podkreślamy, jak ważne jest zaopiekowanie się tą grupą i jak pomagają w tych działaniach fundusze europejskie.

 

Fundusze Europejskie pomagają i wspierają seniorów

 

Fundusze europejskie na opiekę senioralną

Osoby starsze borykają się z samotnością, utrudnionym dostępem do świadczeń medycznych, są także zagrożone wykluczeniem społecznym. Rewolucja demograficzna pokazuje, że osób starszych przybywa z każdym rokiem. Gdy potrzebujących jest coraz więcej, realne wsparcie oferują środki europejskie. Na Mazowszu realizowanych jest ok. 140 inicjatyw w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020, które wspierają osoby 60+. Wartość dofinansowania tych projektów to kwota przekraczająca 173,8 mln zł. Seniorom należy się szacunek, opieka, w tym medyczna, a także zapewnienie godnego życia.

Inwestycje w seniorów

Dzięki funduszom europejskim możliwy jest m.in. rozwój  usług opiekuńczych, tworzenie dziennych domów opieki medycznej, organizowanie lokalnych klubów seniora, aktywizacja społeczna i kulturalna. To realne wsparcie dla starszych mieszkańców Mazowsza.

Przykłady projektów

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek uzyskał dofinansowanie projektu, którego celem jest wsparcie osób niesamodzielnych, w tym osób starszych. Będzie to forma Dziennego Domu Opieki Medycznej przy ul. Remiszewskiej 14 w Warszawie. Obecnie trwa rekrutacja, a pacjentami DDOM-u będą mieszkańcy dzielnicy Targówek oraz Pragi Północ i Południe, Rembertowa i Białołęki. Wsparcie otrzyma ponad 100 seniorów. Pobyt w placówce wpłynie na poprawę stanu zdrowia pacjentów, zwiększy dostęp do świadczeń medycznych i ambulatoryjnych.

Kolejny projekt skierowany do 60 mieszkańców powiatu żuromińskiego z gmin: Siemiątkowo, Lubowidz, Lutocin i Bieżuń. Pomoc polega na usługach opiekuńczych i specjalistycznych prowadzonych w miejscu zamieszkania oraz w ramach Dziennego Domu Pobytu. Projekt realizuje Fundacja Leśne Zacisze – Schronisko dla osób bezdomnych. Uczestnicy korzystają m.in. z zajęć terapeutycznych, rehabilitacyjnych, sportowych, integracyjnych i rekreacyjnych. Osoby, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do Domu, są dowożone. Wnioskodawca organizuje dla podopiecznych ciekawe formy aktywności artystycznej, fizycznej i intelektualnej, np. wyjścia do lasu, możliwość prowadzenia ogródka warzywnego, dostęp do gier planszowych i książek, a także dostęp do komputerów podłączonych do Internetu.

Miasto i Gmina Gąbin natomiast utworzyło Klub Seniora, który spełnia funkcję dziennych usług opiekuńczych dla 20 mieszkańców Gąbina w wieku 60+. Za przyznane dofinansowanie wnioskodawca kupił niezbędne wyposażenie np. meble, laptop, zestaw do prowadzenia zajęć online, wyposaży kuchnię oraz kupił sprzęt gimnastyczny (kije, woreczki, maty, piłki, bieżnie, fotel). Klub Seniora jest otwarty 5 dni w tygodniu. Zatrudniony fizjoterapeuta dba o rehabilitację, terapię manualną i indywidualne konsultacje z seniorami.

Uczestnicy projektu korzystają z różnych zajęć np. kulinarnych, muzycznych, komputerowych. Dodatkowo seniorzy mają zapewnione porady prawne i psychologiczne, a także spotkania ze specjalistami takimi jak np. dietetyk czy kardiolog. W Klubie Seniora funkcjonuje także wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagającego osoby starsze/ niesamodzielne. Do dyspozycji są np. rotatory rehabilitacyjne, kule ortopedyczne, balkoniki rehabilitacyjne, dwa wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, wyposażenie łazienki.

 O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś