Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o dofinansowaniu kolejnych 44 projektów dotyczących profilaktyki otyłości i wad kręgosłupa u uczniów klas I – VI szkół podstawowych. Dofinansowanie wyniesie w sumie ponad 56,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz budżetu państwa. Łącznie w konkursie wsparcie unijne otrzyma 60 projektów z tego zakresu. Konkurs przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

Otyłość i wady postawy to coraz częściej spotykany problem u dzieci i młodzieży. Jedną z przyczyn występowania otyłości jest rozwijająca się technologia, szczególnie urządzenia techniczne, które zastępują wysiłek fizyczny. Nieograniczony dostęp do telewizora i komputera, zastępuje często zabawy i gry wymagające aktywności fizycznej. Kolejną przyczyną jest sposób odżywiania się. Wpływ ma m.in. łatwy dostęp do przetworzonej, wysokokalorycznej, bogatej w tłuszcze i cukry proste żywności, zwiększanie objętości posiłków, nieregularność spożywania posiłków, ich opuszczanie lub częste podjadanie kalorycznych przekąsek. Rozwojowi otyłości sprzyjają także sytuacje stresowe i problemy emocjonalne, takie jak konflikty w szkole czy w rodzinie. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w profilaktykę zdrowotną i badania wśród dzieci w wieku szkolnym.

 

Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci zdrowego stylu życia i zdrowych nawyków żywienia. Inwestycje w zdrowie i profilaktykę dzieci są bardzo ważne. W rozstrzygniętym konkursie w sumie 56,8 mln zł dofinansowania zostanie przeznaczone na realizację 60 projektów dotyczących profilaktyki i rehabilitacji schorzeń związanych z otyłością i wadami kręgosłupa. Wsparciem objętych zostanie ponad 11,6 tys. uczniów szkół podstawowych i ponad 1 tys. miejsc świadczenia usług zdrowotnych – powiedziała Elżbieta Szymanik, Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

 

Fundusze z programu regionalnego pozwolą na organizację zajęć edukacyjnych w szkołach. Uczniowie dowiedzą się, jak dbać o kręgosłup oraz jakie ćwiczenia mogą wykonywać w domu. Wezmą udział w badaniach lekarskich, ćwiczeniach korekcyjnych, zajęciach na basenie, czy też spotkaniach z fizjoterapeutą. Poznają zasady zdrowego żywienia podczas konsultacji z dietetykiem. W planach są również zajęcia edukacyjne dla rodziców, nauczycieli, pielęgniarek i higienistek szkolnych.

Projekty zrealizują m.in.: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim, Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Piastun” w Piastowie, Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Radomiu, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu, Nowodworskie Centrum Medyczne w Nowym Dworze Mazowieckim i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej. Dofinansowanie uzyskały również placówki prywatne. Z efektów działań skorzystają m.in. uczniowie z Warszawy, Radomia, Otwocka, Piastowa, Mińska Mazowieckiego, Przasnysza, Nowego Dworu Mazowieckiego i okolicznych gmin.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową dofinansowanych projektów w konkursie z Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej, Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych.

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Dotychczas ogłoszono ponad 170 konkursów i naborów pozakonkursowych, a unijne dofinansowanie projektów przekroczyło 6 mld zł.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych