Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o dofinansowaniu kolejnych 44 projektów dotyczących profilaktyki otyłości i wad kręgosłupa u uczniów klas I – VI szkół podstawowych. Dofinansowanie wyniesie w sumie ponad 56,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz budżetu państwa. Łącznie w konkursie wsparcie unijne otrzyma 60 projektów z tego zakresu. Konkurs przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

Otyłość i wady postawy to coraz częściej spotykany problem u dzieci i młodzieży. Jedną z przyczyn występowania otyłości jest rozwijająca się technologia, szczególnie urządzenia techniczne, które zastępują wysiłek fizyczny. Nieograniczony dostęp do telewizora i komputera, zastępuje często zabawy i gry wymagające aktywności fizycznej. Kolejną przyczyną jest sposób odżywiania się. Wpływ ma m.in. łatwy dostęp do przetworzonej, wysokokalorycznej, bogatej w tłuszcze i cukry proste żywności, zwiększanie objętości posiłków, nieregularność spożywania posiłków, ich opuszczanie lub częste podjadanie kalorycznych przekąsek. Rozwojowi otyłości sprzyjają także sytuacje stresowe i problemy emocjonalne, takie jak konflikty w szkole czy w rodzinie. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w profilaktykę zdrowotną i badania wśród dzieci w wieku szkolnym.

 

Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci zdrowego stylu życia i zdrowych nawyków żywienia. Inwestycje w zdrowie i profilaktykę dzieci są bardzo ważne. W rozstrzygniętym konkursie w sumie 56,8 mln zł dofinansowania zostanie przeznaczone na realizację 60 projektów dotyczących profilaktyki i rehabilitacji schorzeń związanych z otyłością i wadami kręgosłupa. Wsparciem objętych zostanie ponad 11,6 tys. uczniów szkół podstawowych i ponad 1 tys. miejsc świadczenia usług zdrowotnych – powiedziała Elżbieta Szymanik, Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

 

Fundusze z programu regionalnego pozwolą na organizację zajęć edukacyjnych w szkołach. Uczniowie dowiedzą się, jak dbać o kręgosłup oraz jakie ćwiczenia mogą wykonywać w domu. Wezmą udział w badaniach lekarskich, ćwiczeniach korekcyjnych, zajęciach na basenie, czy też spotkaniach z fizjoterapeutą. Poznają zasady zdrowego żywienia podczas konsultacji z dietetykiem. W planach są również zajęcia edukacyjne dla rodziców, nauczycieli, pielęgniarek i higienistek szkolnych.

Projekty zrealizują m.in.: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim, Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Piastun” w Piastowie, Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Radomiu, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu, Nowodworskie Centrum Medyczne w Nowym Dworze Mazowieckim i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej. Dofinansowanie uzyskały również placówki prywatne. Z efektów działań skorzystają m.in. uczniowie z Warszawy, Radomia, Otwocka, Piastowa, Mińska Mazowieckiego, Przasnysza, Nowego Dworu Mazowieckiego i okolicznych gmin.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową dofinansowanych projektów w konkursie z Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej, Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych.

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Dotychczas ogłoszono ponad 170 konkursów i naborów pozakonkursowych, a unijne dofinansowanie projektów przekroczyło 6 mld zł.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś