Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Talent to umiejętności, które należy pielęgnować i wspierać. Skutkuje to nie tylko rozwojem osobistym, ale też wzrostem produktywności i innowacyjności całych zespołów, a nawet społeczności. 

 

 

Obecnie, różne regiony Unii Europejskiej doświadczają dużych zmian demograficznych. Aby przeciwdziałać ich negatywnym skutkom, z inicjatywy Komisji Europejskiej, został uruchomiony specjalny „mechanizm wspierania talentów” – Talent Booster Mechanism.

Jest to pierwsza kluczowa inicjatywa  Europejskiego Roku Umiejętności, który ma nadać nowy impuls w zakresie przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji, oferując rozwiązania dostosowane do zróżnicowanych potrzeb regionów.

Zidentyfikowano 46 regionów w UE, które obecnie znajdują się w pułapce rozwoju talentów (development trap). Mierzą się one z coraz większym spadkiem liczby pracowników zdolnych do pracy oraz niskim odsetkiem osób posiadających wykształcenie wyższe. Ta grupa regionów stanowi 16% populacji całej UE. W kontekście Polski, problem ten dotyczy województwa łódzkiego.

Drugą grupę tworzy 36 regionów zidentyfikowanych jako zagrożone wpadnięciem w pułapkę rozwoju talentów w przyszłości. Grupa ta stanowi 13% populacji UE. Wśród nich znalazły się następujące polskie regiony: województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie (z wyłączeniem regionu stołecznego), lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, opolskie.

Talent Booster Mechanism będzie wspierał regiony UE dotknięte przyspieszonym spadkiem liczby ludności w wieku produkcyjnym. Organizowane będą szkolenia oraz inne działania mające pomóc w pozyskaniu lub utrzymaniu pracowników oraz w rozwijaniu umiejętności i kompetencji niezbędnych do radzenia sobie ze skutkami zmian demograficznych.

Więcej informacji na temat Mechanizmu Wzmacniania Talentów dostępnych jest na stronie https://ec.europa.eu/regional_policy/policy/communities-and-networks/harnessing-talent-platform/talent-booster-mechanism_en

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś