Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

A gdyby tak cofnąć się w czasie o 18 lat? Co było w naszym zasięgu, a o czym dopiero marzyliśmy? I co powiedzieliby na to wszystko dzisiejsi 18-latkowie, których życie od samego początku przenikają efekty obecności Polski w Unii Europejskiej? W końcu to właśnie 18 lat temu, dokładnie 1 maja 2004 roku, rozpoczął się nowy rozdział w naszej historii – rozdział pod hasłem #eFEktUE. Od tej pory rozwój Mazowsza wsparło ponad 19 miliardów złotych, które umożliwiły realizację ponad 14 tysięcy projektów. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat dofinansowanie z programu regionalnego uzyskało aż 5,6 tysięcy projektów. Dlatego z okazji 18 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej zachęcamy do uważnego przyglądania się swojej okolicy w poszukiwaniu efektów inwestycji, z których korzystamy na co dzień.   

 

Hasło WOW! To już 18 lat w Unii Europejskiej na granatowym tle z okiem i gwiazdkami symbolizującymi flagę

 

Każdy z nas jest inny. Mamy inne potrzeby, zainteresowania, przyzwyczajenia, ale wszyscy korzystamy z tego że już od 18 lat jesteśmy częścią Unii Europejskiej – wyjątkowej wspólnoty u której podstaw leżą wolność, poszanowanie praw człowieka, równość, czy demokracja. Czym dla mnie jest Unia Europejska? Może są to nieograniczone możliwości edukacji, pracy, podróżowania i poznawania innych kultur? A może efekty unijnych inwestycji w mojej okolicy – droga, autobus, pociąg, czy ścieżka rowerowa? Odnowiona szkoła, kamienica, muzeum lub ośrodek kultury, z którego oferty korzystam w czasie wolnym? Takich przykładów jest mnóstwo. Tak jak wiele jest miejsc, w których rozwoju pomogły fundusze europejskie.

Jak zaznacza Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, dokładnie 1 maja 2022 r. mija równo 18 lat, od kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. – Rok wcześniej w referendum zdecydowaliśmy, że chcemy być członkami Unii. I dziś możemy wszyscy pogratulować sobie tej decyzji. To blisko 150 miliardów euro dla naszej gospodarki, rolnictwa, dla samorządów i instytucji. Dzięki Unii Europejskiej nastąpił awans cywilizacyjny naszego kraju. I nie chodzi tutaj tylko o pieniądze, ale też w kontekście wojny na Ukrainie wyraźnie widać, że decyzje o członkostwie najpierw w NATO, później w Unii Europejskiej miały olbrzymie znaczenie dla rozwoju, ale i bezpieczeństwa naszego kraju – dodaje Marszałek.

Efekty pomocy europejskiej widać niemalże na każdym kroku, co również podkreśla Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych –  18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej wpłynęło na rozwój Mazowsza i jakość życia każdego z nas. Dziś trudno byłoby przejechać przez województwo bez korzystania z dofinansowanych dróg, ścieżek rowerowych lub odwiedzenia miejsc, które rozwinęły swoją ofertę dzięki unijnym inwestycjom – urzędów, szkół, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, czy szpitali. Efekty pomocy z Unii Europejskiej stały się już nieodłącznym elementem naszej codzienności.

 

Fundusze Europejskie:

 • Dbają o zdrowie mieszkańców – szpitale i poradnie z całego regionu zostały doposażone w sprzęt do leczenia i diagnostyki pacjentów, m.in.: Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Siedlecki Ośrodek Onkologii, Mazowiecki Szpital Bródnowski (w tym Interwencyjne Centrum Neuroterapii gdzie przeprowadzane są innowacyjne operacje mózgu), Klinika Budzik, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce.
 • Ułatwiają podróżowanie – wybudowano ponad 200 km dróg, lotnisko w Modlinie, zakupiono nowoczesne pociągi i niskoemisyjne autobusy. Efekty UE to m.in.: obwodnice Ciechanowa, Radomia, Wyszkowa, Gąbina, Trasa Rotmistrza Pileckiego w Siedlcach, parkingi „Parkuj i Jedź” w kluczowych miejscach przesiadkowych wielu miast i miejscowości.
 • Zachęcają do aktywnego stylu życia – wybudowano ponad 1,2 tys. km ścieżek rowerowych w m.in.: Płońsku, Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Legionowie. Efekty UE znajdziemy również w parku „Dolina Wkry”
  w Pomiechówku, Centrum Sportów Zimowych w Chorzelach, czy na przykład Konstancinie-Jeziornie, jedynej uzdrowiskowej miejscowości na Mazowszu.
 • Zmieniają całe przestrzenie miejskie i rozwijają ofertę instytucji kultury – odnowiono ponad 200 zabytków, rozwinięto ofertę ponad 150 instytucji kultury. Efekty UE znajdziemy w m.in.: zabytkowym centrum osady fabrycznej w Żyrardowie, odnowionych przestrzeniach Szydłowca, bulwarach wiślanych w Płocku, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, zrewitalizowanej Kamienicy Deskurów czy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Kinie Świt w Zwoleniu, Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, piwnicach rynku w Pułtusku, Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce, Zespole Pałacowo-Parkowym ​im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Cytadeli Warszawskiej, Państwowym Muzeum Etnograficznym, Teatrze Powszechnym, Teatrze Polskim, czy Teatrze Kamienica.
 • Wprowadzają Mazowsze w cyfrowy świat – powstało ponad 1,7 tys. e-usług umożliwiających załatwianie spraw bez wychodzenia z domu. Efekty UE to chociażby usługi w urzędach miast, szpitalach i przychodniach zdrowia, a także na uczelniach.
 • Usprawniają opiekę nad mieszkańcami – z usług społecznych skorzystało ponad 80 tys. osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
 • Kształcą pokolenia – ponad 1 tys. szkół otrzymało nowoczesny sprzęt do prowadzenia zajęć edukacyjnych, ponad 35 tys. uczniów uczestniczyło w praktykach i stażach u pracodawców, wiele uczelni rozwinęło swoją ofertę dzięki pomocy z UE, m.in.: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
 • Rozwijają kompetencje – ponad 170 tys. dorosłych mieszkańców Mazowsza zdobyło umiejętności potrzebne w pracy zawodowej dzięki m.in.: szkoleniom i kursom specjalistycznym.
 • Wzmacniają innowacyjność gospodarki – ponad 1,1 tys. firm otrzymało wsparcie we wprowadzaniu innowacyjnych produktów na rynek, kolejni przedsiębiorcy skorzystali ze środków chociażby na umiędzynarodowienie działalności. Powstały przestrzenie sprzyjające przedsiębiorczości takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna i Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, czy Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. W wielu uczelniach i instytutach powstały laboratoria do prowadzenia badań dla potrzeb gospodarki, jak na przykład: Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Motoryzacji, czy Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
 • Dbają o klimat – zmodernizowano energetycznie ponad 700 budynków urzędów, szkół, szpitali lub instytucji kultury, wsparto ponad 50 punktów selektywnej zbiórki odpadów, które pomagają w dbaniu o środowisko.

A to tylko niektóre przykłady tego, jak Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza już od 18 lat!

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś