Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Opis projektu

Inwestycja jest podzielona na kilka zadań i będzie realizowana do końca 2018 r. Dzięki niej jedno z największych i najciekawszych muzeów typu skansenowskiego w Polsce zyska dodatkowe powierzchnie wystawiennicze oraz kolejne funkcje i poszerzy krąg potencjalnych gości. Szczególnie dużo nowego czeka najmłodszych odwiedzających.

Spośród zaplanowanych zadań do tej pory zakończyła się wymiana słomianego pokrycia dachowego na pięciu zabytkowych budynkach wiejskich. Rozpoczęła się również operacja przeniesienia wiatraka, połączona z przywróceniem go do zwiedzania. Zabytkowy koźlak z Wierzbicy został jesienią rozebrany, fragment po fragmencie zinwentaryzowany pod nadzorem konserwatorskim, mechanicznie oczyszczony, a następnie przewieziony na plac budowy. Wiosną obiekt, zostanie złożony, uzupełniony o śmigi, a następnie otwarty dla zwiedzających. Wkrótce będą w nim organizowane m.in. lekcje muzealne.

Nowy wygląd i funkcjonalność zyska również wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, a zwłaszcza bardzo bogata i wyjątkowa kolekcja tzw. samów, czyli ciągników skonstruowanych samodzielnie przez rolników na bazie innych pojazdów. Ciągniki i maszyny rolnicze będą eksponowane w nowo wybudowanych wiatach, które staną obok istniejącego pawilonu. Ten również zmieni wygląd – zarówno z zewnątrz, jak i w środku. W wyremontowanych wnętrzach wystawy zostaną zaaranżowane na nowo. Planowany jest także zakup kiosku multimedialnego do prezentacji audiowizualnych.

Ważnym efektem realizacji projektu będzie przebudowa i remont pochodzącego z 1789 r. drewnianego kościoła pw. św. Doroty z Wolanowa oraz stojącej obok niego dzwonnicy z Wielgiego. Prace konserwatorskie obejmą m.in. polichromie na drewnie oraz mensy ołtarzowe, czyli centralne części ołtarzy. W ramach projektu zostaną zakupione również dzwony do świątyni i dzwonnicy, a także organy. Dzięki montażowi zrobionego na zamówienie instrumentu w Muzeum Wsi Radomskiej będą się mogły odbywać koncerty muzyki organowej. To jeszcze jeden sposób na poszerzenie oferty tej instytucji.

Zostanie także otwarta tzw. mała wioska, czyli utrzymany w klimacie dawnej wsi plac zabaw dla najmłodszych. Będzie miał formę zminiaturyzowanej, dostosowanej do wzrostu dzieci zagrody wiejskiej, wyposażonej w tradycyjne sprzęty.

Zmiany w Muzeum Wsi Radomskiej uzupełni przebudowa głównego budynku wejściowego, w którym pojawią się biletomaty i kawiarenka dla turystów.

Więcej informacji o projekcie w artykule Marka Rokity w biuletynie Fundusze Europejskie na Mazowszu” nr 4/201

Informacje szczegółowe o projekcie

Beneficjent:

Muzeum Wsi Radomskiej

Projekt:

Wokół wiejskiej zagrody, modernizacja i renowacja krajobrazu kulturowego prezentowanego w Muzeum Wsi Radomskiej

Działanie:

5.3 Dziedzictwo kulturowe

Fundusz:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu:

5 931 422,04 zł

Wkład UE:

3 050 235,46 zł

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś