Nasze serwisy
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstanie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywności i Żywienia. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego uczelnia otrzyma prawie 33 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisali Janina Ewa Orzełowska wicemarszałek województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego oraz prof. dr hab. Wiesław Bielawski – rektor SGGW.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zainwestuje fundusze unijne w utworzenie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Żywności i Żywienia. Będzie to przestrzeń do prowadzenia innowacyjnych badań nad żywnością i metodami jej wytwarzania. Skorzystają na tym przedsiębiorcy z branży spożywczej, a dzięki temu również mieszkańcy. Uczelnia przeznaczy środki unijne na zakup nowoczesnej aparatury badawczej, drobnego sprzętu laboratoryjnego, ale też niezbędnego sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania. Dofinansowanie pomoże w dostosowaniu budynku do potrzeb działalności centrum, m.in. modernizacji wentylacji, dostosowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej do nowej aparatury.
Specjalistyczny sprzęt uzupełni zaplecze naukowe wydziałów zaangażowanych w realizację prac nad bezpieczną żywnością – Wydziału Nauk o Żywności oraz Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. Działalność centrum będzie wsparciem dla biznesu w opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych produktów i usług na rynku rolno-spożywczym. Będą to badania mające na celu produkcję bezpiecznej żywności o wysokiej jakości, zwiększanie efektywności produkcji, a także wzrost konkurencyjności polskiej żywności. Wsparcie obejmie głównie prace na rzecz rozwoju rynku mięsa, mleka i produktów mlecznych, przetwórstwa warzyw i owoców, piekarskiego, żywności prozdrowotnej, koncentratów spożywczych i sektora napojów.
Tytuł projektu: Centrum żywności i żywienia – modernizacja kampusu SGGW w celu stworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego Żywności i Żywienia (CŻiŻ)
Beneficjent: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: Wydział Nauk o Żywności, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji
Całkowita wartość projektu: 42 272 378,19 zł
Kwota dofinansowania: 32 928 739,87 zł
Działanie: 1.1 Działalność badawczo – rozwojowa jednostek naukowych
Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu.
Szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu