Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

7 października minister Andrzej Halicki wziął udział w otwarciu tegorocznej edycji dwudniowego Forum Rozwoju Mazowsza, poświęconej innowacyjności tego regionu.

– Chciałbym powiedzieć, że bilans na Mazowszu, jak i całej polskiej gospodarki, w części związanej z aktywnością Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jest dobry. Polska jest dzisiaj największym placem budowy, jeżeli chodzi o budowę infrastruktury, która ma umożliwić nam dostęp do szybkiego szerokopasmowego internetu – powiedział minister Andrzej Halicki podczas otwarcia szóstej już edycji Forum Rozwoju Mazowsza na Stadionie Narodowym. – Bilans jest tak dobry, że gdybyśmy przełożyli go na kilometry sieci to w roku, w którym nadzorowałem jako minister administracji i cyfryzacji te inwestycje, położyliśmy w Polsce 30 tysięcy kilometrów sieci światłowodowych. To naprawdę znaczące liczby i bez precedensu w Europie – podkreślił szef MAC.

Przypomniał, że w nowej perspektywie na infrastrukturę przeznaczamy ponad miliard euro. – Część z tych środków – jedną piątą – już uruchomiliśmy. W ramach I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa ogłoszono pierwszy konkurs z planowaną alokacją ok. 600 mln zł. Jest to jedynie początek działań skierowanych na rozwój nowoczesnych sieci dostępowych.

Minister Halicki zapewnił, że dostęp do internetu będzie rzeczywistym dostępem dobrej jakości – dzięki weryfikacji i aktualizacji mapy białych plam. Przypomniał również, że po raz pierwszy kryterium obowiązkowym dla projektów w ramach PO PC poza 30 Mb/s dla gospodarstw domowych, jest 100 Mb/s dla szkół i szpitali na danym terenie. – Można powiedzieć, że wpisaliśmy pewną jakość, która gwarantuje efektywne wykorzystanie środków. Pamiętajmy, że Celem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa jest wykorzystanie potencjału cyfrowego do poprawy jakości życia – podsumował szef resortu administracji i cyfryzacji.

W otwarciu VI Forum Rozwoju Mazowsza miała uczestniczyć premier Ewa Kopacz. W jej imieniu list skierowany do uczestników forum odczytał Andrzej Halicki.

W czasie dwudniowego Forum Rozwoju Mazowsza, w dziesięciu strefach tematycznych, zaplanowano ponad kilkadziesiąt paneli dotyczących m.in.: rozwoju społeczeństwa informacyjnego w kontekście realizacji projektów infrastruktury szerokopasmowego internetu, internetu rzeczy, smart city, jak i wyzwań nowej perspektywy, e-administracji i cyfryzacji.

Informacje pochodzą ze strony Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś