Nasze serwisy
W zasadzie wszystko już można znaleźć w internecie, jednak nic nie zastąpi prawdziwego doświadczenia. I to jest właśnie przestrzeń dla gier, wykorzystywanych nie tylko w celu zdobycia lub utrwalenia wiedzy, ale też zrozumienia procesów i relacji międzyludzkich. O tym, w czym tkwi magia gier rozmawiał Bartosz Soja Ekspert w Pracowni Gier Szkoleniowych z dr Rolandem Zarzyckim Prorektorem ds. dydaktycznych w Collegium Civitas, dr Magdaleną Łużniak-Piechą z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, Piotrem Barłogiem Menedżerem w KKS Lech Poznań i Joanną Średnicką Dyrektor Zarządzającą Pracownią Gier Szkoleniowych.
Gry już dawno przestały być tylko zabawą i coraz częściej znajdują zastosowanie w edukacji, budowaniu zespołów, czy usprawnianiu procesów organizacyjnych. Tworzą bezpieczną przestrzeń do eksperymentowania i poszukiwania nowych rozwiązań, dlatego korzystają z nich zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe.
Gra to po prostu uproszczona rzeczywistość. Jeżeli opatrzymy na proces dydaktyczny to trudno nam nauczyć się czegoś, gdy jesteśmy w całkowicie nowym środowisku, jest bardzo dużo bodźców i nie wiemy co z czego wynika. Cechą charakterystyczną gry jest to, że obowiązują pewne reguły i gra ma pewne pole, na którym się rozgrywa. Inne czynniki są odseparowane, czyli mamy wyizolowany fragment rzeczywistości i możemy łatwiej zauważyć pewne zależności – powiedział dr Roland Zarzycki z Collegium Civitas.
Czy wszyscy grają z tych samych powodów? W czym tkwi esencja gier? Jak je wykorzystać do usprawniania procesów? Zapraszamy do lektury artykułu na www.forumrozwojumazowsza.pl.
Jak fundusze unijne wspierają innowacje w edukacji?
Na obszar edukacji Mazowsze zagwarantowane ma ponad 600 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Środki pomogą w m.in. edukacji ogólnej i kształceniu zawodowym uczniów, w tym przez wprowadzanie innowacyjnych form edukacji. Do 31 lipca samorządy oraz placówki posiadające doświadczenie w kształceniu zawodowym mogą starać się o fundusze na dopasowanie programów kształcenia do potrzeb rynku pracy. Są to na przykład innowacyjne formy kształcenia zawodowego, praktyki i staże, doradztwo zawodowe, doskonalenie kompetencji nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, jak i doposażenie szkół i placówek w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne. Więcej informacji o konkursie w ramach Działania 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.1 Doskonalenie zawodowe uczniów dostępnych jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.
Forum Rozwoju Mazowsza organizowane jest przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych już od ośmiu lat i stanowi miejsce debat o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed regionem w kontekście zwiększania jego konkurencyjności w kraju i Europie. Formuła wydarzenia to unikalna okazja do dialogu pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu podziału i wdrażania funduszy unijnych. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło ponad 2200 osób na miejscu oraz w ramach transmisji na żywo. Na trzech scenach odbyło się prawie 30 debat, podczas których doświadczeniami podzieliło się ponad 160 ekspertów reprezentujących administrację rządową, samorządową, biznes, a także organizacje pozarządowe. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Już dziś zapraszamy na 8. Forum Rozwoju Mazowsza. Spotkajmy się 25-26 października 2017 r. w Warszawie! Szczegóły i rejestracja wkrótce na www.forumrozwojumazowsza.pl.