Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki funduszom unijnym, już na początku przyszłego roku Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem zyska nową przestrzeń. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego, projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 330 tys. zł z RPO WM 2014-2020. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz wójt gminy Dobre Tadeusz Gałązka.

Konstanty Laszczka urodził się w 1865 r. w Makówcu Dużym na Mazowszu. To jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i ceramików. Był wszechstronnym artystą. Zajmował się również malarstwem i grafiką, pisał wiersze i tworzył portrety. Konstanty Laszczka w rodzinne strony wrócił w 1935 r. W nowo powstałej Szkole Podstawowej w Dobrem znalazły się podarowane przez artystę rzeźby. Z biegiem lat kolekcja powiększała się, a szkoła nie dysponowała odpowiednimi warunkami do jej prezentowania. Obecnie zbiory znajdują się w utworzonym muzeum, które dzięki unijnemu wsparciu zostanie przystosowane do potrzeb i wymagań współczesnego odbiorcy sztuki.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną roboty budowlane: rozbiórkowe, remontowe i renowacyjne. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Ponadto zakupiony system audio przewodników ułatwi zwiedzanie muzeum osobom niedowidzącym i niedosłyszącym.

W nowo powstałym obiekcie organizowane będą lekcje muzealne, warsztaty rzeźbiarskie, zajęcia manualne dla dzieci, projekcje filmu o Konstantym Laszczce i jego twórczości. oraz wykłady i prelekcje.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

Tytuł projektu: Konstanty Laszczka – wielkiego formatu artysta rzeźbiarz inspiracją kulturową Mazowsza. Adaptacja budynku użyteczności publicznej na muzeum

Beneficjent: Gmina Dobre

Całkowita wartość projektu: 503 004,29 zł

Kwota dofinansowania: 333 604,09 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy . Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś