Nasze serwisy
Jednym z kluczowych elementów dbałości o klimat jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Termomodernizacja nie tylko pomaga zmniejszać koszty ogrzewania, ale także ogranicza emisję szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska, co ma wpływ na zdrowie mieszkańców. W ramach programu regionalnemu udało się zmodernizować ponad 550 obiektów na terenie całego Mazowsza. Na ten cel przeznaczono ponad 413 mln zł! Zobacz, jak wiele budynków przeszło transformację energetyczną dzięki funduszom europejskim!
Działania podejmowane przez Unie Europejską przynoszą szereg korzyści dla klimatu i gospodarki, takich jak:
– Inwestycje w termomodernizację to nie tylko wygodniejsze warunki w budynkach użyteczności publicznej, ale także realna oszczędność oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko – mówi Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. – Środki unijne mają ogromne znaczenie dla transformacji energetycznej w regionie. O ich roli będziemy mówić m.in. na rozpoczynającym się jutro Kongresie Czystego Powietrza – dodaje.
Przykłady projektów termomodernizacyjnych
Wiele mazowieckich przedszkoli, szkół, szpitali, urzędów, instytucji kultury oraz kościołów zlokalizowanych jest w budynkach niedostatecznie ocieplonych oraz ogrzewanych za pomocą nieefektywnych energetycznie urządzeń. Unia Europejska pomaga to zmienić. Każda termomodernizacja przekłada się na realne efekty dla mieszkańców danego regionu, ich komfort oraz zdrowie.
– Walka z kryzysem klimatycznym i troska o czyste powietrze to inwestycje w zdrowie i lepszą przyszłość dla naszych dzieci. Dlatego Warszawa już teraz aktywnie działa na tym polu. To nie tylko sukcesywne zazielenianie miasta, inwestycje w ekologiczny transport czy edukacja najmłodszych warszawiaków. To także konkretne działania wspierające efektywność energetyczną: instalacja paneli fotowoltaicznych na kolejnych miejskich budynkach, prace nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku czy dotacje dla mieszkańców na wymianę „kopciuchów” i montaż bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania – mówi Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Zobowiązaliśmy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć te założenia – podkreśla.
Z dofinansowań na termomodernizację skorzystały miasta i gminy z każdego subregionu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, zobacz jak wiele zyskało Mazowsze:
Sieć Punktów Informacyjnych
Funduszy Europejskich w województwie mazowieckim
pn. 8.00-18.00, wt.-pt. 08.00-16.00
tel. 801 101 101*, 22 542 27 99
*Opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora.
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych