Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Niskoemisyjny transport stanowi jeden z głównych filarów dbałości o klimat. Fundusze europejskie wspierają inicjatywy zachęcające do rezygnacji z samochodu na co dzień. Dzieje się tak dzięki zakupom elektrycznych autobusów, budowie parkingów Parkuj i Jedź, a także nowych tras rowerowych. Warto pamiętać, że jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu jest popularny transport szynowy. W ramach programu regionalnemu zakupiono 6 nowoczesnych  pociągów, zmodernizowano 39 pojazdów, a niebawem ruszą także nowe połączenia kolejowe. Na te działania przeznaczono ponad 260 mln zł. Zobacz, jak bardzo zmieniła się kolej dzięki funduszom europejskim!

 

Fundusze Europejskie dla klimatu. Unia Europejska wspiera ochronę klimatu na Mazowszu: rozwój transportu kolejowego. Obok zdjęcie pociągu.

 

Zakup i modernizacja taborów kolejowych

Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej Koleje Mazowieckie zyskały 6 nowych pociągów, które umożliwiają podróżnym dogodne połączenia na obszarze województwa mazowieckiego pomiędzy Warszawą, a Działdowem (pierwsza stacja węzłowa w Działdowie znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego). Ponadto zmodernizowane w ramach projektu pojazdy zyskały nowoczesne wyposażenie. Pasażerowie oraz personel pociągu mają do dyspozycji klimatyzowane, wyciszone wnętrza przedziałów pasażerskich. Pojazdy zostały przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Wymieniono okna, podłogi, ściany oraz fotele. Zamontowano elektroniczne rozkłady jazdy, urządzenia do udostępniania bezprzewodowego Internetu (WiFi), a także monitoring oraz gniazda zasilania sieciowego pod fotelami. Zwiększono moc układu napędowego, co umożliwia szybszą jazdę pojazdu, a tym samym skraca czas podróży. W ramach projektu zakupiono także symulator jazdy pociągiem, dzięki któremu maszyniści mogą sprawdzić swoje umiejętności w sytuacjach awaryjnych. Przyczynia się to do zwiększenia bezpieczeństwa podróży. Dofinansowanie europejskie tych inwestycji przekroczyło 224 mln zł.

Trwa budowa linii kolejowej Wieliszew-Zegrze

Trwają również prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze. Połączenie na tej trasie zostanie przywrócone po 28 latach. Mieszkańcy okolicznych rejonów zyskają dogodne połączenia do pracy, szkoły czy też w celach wypoczynkowych, nad Zalew Zegrzyński. Dofinansowanie z UE wyniesie ponad 35,9 mln zł. Planowo do Zegrza będzie kursowało 30 pociągów, z częstotliwością co pół godziny w szczytach komunikacyjnych i co godzinę poza nimi. Ruch pociągów zapewni nowoczesny system sterowania. W ramach projektu przebudowana zostanie także stacja końcowa w Zegrzu. Wybudowane zostaną tam  nowoczesne perony, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Podróżuj wygodnie i bądź eko – zachęcamy do korzystania z transportu kolejowego!

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś