Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dokładnie 28 maja minęła 79. Rocznica egzekucji 244 więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim koło Magdalenki. Z tej okazji Muzeum Niepodległości w Warszawie zorganizowało uroczystość upamiętniającą tą smutną kartę w dziejach historii Polski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która dzięki funduszom z Unii Europejskiej od lat wspiera odnowę historycznych miejsc w naszym regionie.

Blisko centrum Warszawy znajduje się Pawiak, czyli wybudowane w latach 1830-1836 dawne więzienie śledcze. Jego  nazwa pochodzi od nazwy ulicy Pawiej, gdzie zlokalizowana była brama wjazdowa. W trakcie II wojny światowej miejsce to stało się największym więzieniem politycznym w okupowanej Polsce, a obecnie swój oddział posiada tam Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przed budynkiem znajduje się natomiast  wyjątkowy pomnik –  odlane w brązie Drzewo Pawiackie, które było świadek cierpienia tysięcy osób.

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej z programu regionalnego możliwe było wyremontowanie dziedzińca Muzeum Więzienia Pawiak. Przestrzeń została również dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, aby umożliwić poznawanie historii przez jak największe grono mieszkańców i turystów. Fundusze europejskie wspierają także inne obiekty Muzeum Niepodległości. Na Żoliborzu znajduje się pochodząca z XIX wieku Cytadela Warszawska zbudowana na rozkaz cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego. Było to miejsce więzienia dla tysięcy osób walczących o wolność, również w okresie II wojny światowej. Dzięki dofinansowaniu europejskiemu możliwe było przeprowadzenie rewitalizacji Pawilonu X i XI, Bramy Bielańskiej oraz zabytkowego dziedzińca.

Zapraszamy do poznawania historii Polski i Mazowsza szlakiem funduszy europejskich!

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś