Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Jak co roku wrzesień stoi pod znakiem dbania o środowisko. Dokładnie dziś, 22 września, odbywa się Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji w wielu miejscach Mazowsza można bezpłatnie skorzystać ze środków transportu publicznego, również dofinansowanych z funduszy europejskich. Akcja jest częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zainicjowanego przez Komisję Europejską.

Unia Europejska wspiera rozwój zrównoważonego transportu, czyli takiego dzięki któremu ograniczamy negatywny wpływ na środowisko. Tylko ze środków programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020 udało się do tej pory kupić 60 autobusów niskoemisyjnych, z których korzystają mieszkańcy m.in.: Radomia, Płocka, czy Ciechanowa. Fundusze europejskie pomogły również w sfinansowaniu zakupów 30 nowych wagonów, ale też modernizacji 39 kolejnych, dzięki czemu podróżowanie pociągami osobowymi stało się jeszcze bardziej komfortowe. W korzystaniu ze środków transportu zbiorowego pomocne są parkingi „Parkuj i Jedź”, które powstają w ważnych punktach przesiadkowych. Takie miejsca powstały chociażby w Siedlcach, czy Sokołowie Podlaskim. To jednak nie wszystko. W wielu przypadkach doskonałą alternatywą dla samochodu jest rower, ale żeby podróżowanie było bezpieczne konieczne są ścieżki rowerowe. I w ich tworzeniu również pomagają fundusze europejskie. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat powstało na Mazowszu ponad 480 km tras dofinasowanych z UE, a prace nad kolejnymi cały czas trwają.

Zanieczyszczenie środowiska jest ogromnym wyzwaniem współczesności. Każdy z nas może na co dzień zadbać o swoją okolicę, na przykład wybierając transport publiczny w drodze do pracy, szkoły, czy na uczelnię. I właśnie do tego zachęcamy nie tylko podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu!

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś