Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zakończyła się budowa najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego w Polsce. To także jedna z największych inwestycji zdrowotnych dofinansowanych z mazowieckiego RPO 2014-2020. Dofinansowanie w wysokości ponad 95,8 mln zł pozwoliło na zbudowanie placówki o zupełnie nowej jakości. Na pacjentów czeka fachowa pomoc i komfortowe warunki na miarę XXI wieku. W uroczystości otwarcia udział wzięli marszałek Mazowsza Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, a także dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

Miliony na zdrowie psychiczne

Nowa placówka powstała w sąsiedztwie istniejącego już szpitala. Główny pawilon składa się z siedmiu segmentów, połączonych tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą ogród zimowy. Tam również znajdują się miejsca wypoczynku i terapii. W nowym szpitalu pacjenci będą korzystać z centrum rehabilitacyjnego, a na oddziałach stacjonarnych dostępnych jest ok. 300 łóżek. Wnioskodawca stworzył dla chorych przestrzeń rekreacyjno-sportową np. alejki spacerowe, miejsce do gry w tenisa stołowego czy stanowisko do gry w szachy.

Wokół szpitala zasadzono drzewa, krzewy, ozdobne rośliny, wszystko po to, aby pacjenci w przyjaznych warunkach przechodzili okres leczenia.

Nowy szpital w Drewnicy będzie działał w harmonii z naturą. Znaczna cześć energii cieplnej będzie pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii. Obok szpitala powstała instalacja kolektorów słonecznych. Natomiast wybudowany system pomp ciepła pozwoli wykorzystywać w okresie grzewczym energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń. Wszystko dzięki wydajnej technologii STES, systemowi, który pozwala magazynować sezonowe źródła energii. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce.

Jak wynika z badań problem zaburzeń psychicznych dotyka w Polsce coraz więcej ludzi. Według danych GUS w 2015 r. w warunkach ambulatoryjnych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji leczyło się w Polsce ponad 1,6 mln osób. W tym czasie dominowały przede wszystkim zaburzenia nerwicowe oraz nastroju. W sumie stwierdzono je u ponad 47 proc. pacjentów. Co dziewiąty pacjent leczył się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, a co czterdziesty z powodu zaburzeń psychicznych, spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych[1]. Aby ci pacjenci mogli być skutecznie leczeni, potrzebne są, m.in. odpowiednio przystosowane miejsca.

 

Tytuł projektu: Poprawa funkcjonowania i efektywności kosztowej leczenia psychiatrycznego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica

Beneficjent: Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Całkowita wartość projektu: 137 136 044,50 zł

Kwota dofinansowania: 95 830 667,89 zł

Działanie 6.1 Infrastruktura ochrony zdrowia

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Za ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2018 r. zaplanowano 31 konkursów na ponad 600 mln zł.

Szczegółowy harmonogram naborów dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/

 

[1] Dane GUS Zdrowie i ochrona zdrowia w 2016 r. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/zdrowie-i-ochrona-zdrowia-w-2016-r-,1,7.html

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś