Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie powstanie nowoczesne centrum operacji naczyniowych i  onkologicznych mózgu. Pomogą środki z UE. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma w sumie prawie 18 mln zł unijnego wsparcia w ramach RPO WM 2014-2020. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego, Teresa Bogiel prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego oraz Wiesław Malicki wiceprezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim działa Interwencyjne Centrum Neuroterapii (ICN), które posiada unikalny i jedyny w Polsce sprzęt umożliwiający wykonywanie operacji w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego. Co więcej jest to jedna z dwóch tego typu jednostek na świecie.  Posiadany sprzęt i wiedza zespołu medycznego sprawiły, że dla niektórych pacjentów z chorobami neurologicznymi MSB jest jedynym ośrodkiem w Europie prowadzącym tak specjalistyczne leczenie- To jedna z dwóch takich placówek na świecie i pierwsza tego typu sala hybrydowa w Europie – powiedział  wiceprezes szpitala Wiesław Malicki.

W ramach projektu planowane jest rozszerzenie posiadanej już bazy sprzętowej przez zakup nowych, wysoce technologicznie zaawansowanych urządzeń medycznych. Wśród nich jest innowacyjny system typu Visualase, niestosowany dotychczas w Polsce, występujący zaledwie w kilku ośrodkach na terenie Europy, który pozwoli na usuwanie nowotworów mózgu czy ognisk padaczkowych ze śródoperacyjnym podglądem w czasie rzeczywistym.

Kolejnym zakupem jest unikalna technologia typu FUS. Oprzyrządowanie to zainstalowane będzie w  posiadanym już aparacie MR (rezonans magnetyczny) i wykorzystując oddziaływanie ultradźwiękowe prowadzić będzie do niszczenia dowolnie wybranego celu w mózgu.  Mówimy tu właśnie przede wszystkim o tkankach patologicznych, rozumianych przede wszystkim jako choroby onkologiczne – FUS to oprogramowanie wgrywane w tubę rezonansu magnetycznego. Można dokonać dowolnego uszkodzenia mózgu w dowolnym miejscu, wielkości od jednego do kilkunastu milimetrów, obserwując temperaturę uszkodzenia i temperaturę wokół- mówi kierownik oddziału neurochirurgii prof. Mirosław Ząbek.

Dla zwiększenia jakości leczenia, planowany jest również zakup systemów robotycznych (typu Rosa/Renishaw) umożliwiających wykonywanie precyzyjnych biopsji nowotworów mózgu oraz endoskopowy system do operacji guzów mózgu. Ponadto zakup systemu do neuronawigacji umożliwi trójwymiarowe obrazowanie i precyzyjne naprowadzanie na cel terapeutyczny. Natomiast aby zobrazować przepływającą w naczyniach krew podczas zabiegu operacyjnego niezbędny będzie  zakup mikroskopu, o najwyższych parametrach także w ramach jakości obrazu.

Szpital zaplanował również zakup wyposażenia anestezjologicznego: aparat do znieczulenia, kardiomonitor do aparatu i dodatkowe akcesoria anestezjologiczne. Nowopowstałe Centrum  będzie posiadało wyposażoną  salę operacyjną i Oddziału Intensywnego Nadzoru. Wśród zakupionego wyposażenia znajdą się: ssaki chirurgiczne, fotel chirurgiczny, zestaw do diatermii, pompy: infuzyjne,  strzykawkowe sterowane elektronicznie,  infuzyjne ogólnego stosowania, infuzyjne objętościowe dwukanałowe do podawania dożylnego, pulsoksymetr, respirator transportowy, EKG. Zostanie również zakupione wyposażenie stołu operacyjnego.

Tytuł projektu: Utworzenie Centrum operacji naczyniowych i onkologicznych mózgu ze wsparciem technik obrazowania w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego z zastosowaniem wysoko zaawansowanych technologii neurochirurgicznych poprzez rozbudowę istniejącego już ośrodka (Interwencyjne Centrum Neuroterapii – INC

Beneficjent: Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Całkowita wartość projektu: 17 778 799,99

Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 17 778 799,99 zł

Działanie: 6.1  Infrastruktura ochrony zdrowia

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś