Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Blisko 2000 uczniów i 160 nauczycieli z 38 szkół podstawowych wzięło udział w projekcie edukacyjnym Szkoła bliżej nauki dofinansowanym ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Nauczyciele podnosili kompetencje uczenia z zastosowaniem metody badawczej, uczniowie kształtowali umiejętności krytycznego myślenia i pracy zespołowej przy realizacji konkretnych projektów badawczych we współpracy z naukowcami. 2-letni projekt przygotowało Centrum Nauki Kopernik w partnerstwie z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawa i 6 gminami Mazowsza.

 

Podstawowym celem projektu było stworzenie warunków dla nauczania z wykorzystaniem elementów metody badawczej w szkołach, które zgłosiły się do programu. Nauczyciele – uczestnicząc w serii warsztatów w Centrum Nauki Kopernik gdzie sami stawiali pytania, tworzyli scenariusze i eksperymentowali z wybranymi interaktywnymi eksponatami – zdobyli praktyczną wiedzę w stosowaniu metody badawczej. Uczniowie brali udział w zajęciach rozwijających ich kompetencje w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatyki. Potem w warsztatach kształtujących umiejętność samodzielnego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów podczas pracy w zespołach. Zamiast przyswajania wiedzy z podręczników, uczniowie stawali się twórcami wiedzy. Zresztą – ci, którzy brali udział w projekcie Szkoła bliżej nauki dowiedli tego. Współpracując z naukowcami, zrealizowali cztery projekty edukacyjno-badawcze.

 

Jak naukowcy

Uczniowie klas 5 i 6 – pod okiem Marcina Grabowskiego , biologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – uczestniczyli w projekcie „M3 dla pszczoły”. Badali „strategię życiową” owadów, ich wymagania pokarmowe i rozwojowe oraz sposoby konieczne do ich ochrony. Barbara Pietrzak, ekolog i biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Warszawskiego zaproponowała uczniom, by poszukali odpowiedzi na pytanie w jaki sposób środowisko (np. obecność drapieżników) kształtuje zachowania zwierząt. Wybrali badania nad zachowaniem rozwielitek i projekt „Środowisko czyni zwierzę”. Musieli wykazać się dużą cierpliwością (najpierw trzeba było założyć hodowlę) i odpowiedzialnością (by móc prowadzić obserwacje, zapisywać wnioski – trzeba było dbać o rozwielitki). Takie same zasady obowiązywały przy kolejnym projekcie „Koroduj”, do którego Magdalena Osial, chemiczka z Uniwersytetu Warszawskiego, zaprosiła uczniów klas 7 i 8. Oni postanowili zbadać wpływ czynników zewnętrznych na wytrzymałość metali oraz wpływ produktów korozji na wzrost roślin. Dariusz Aksamit, fizyk medyczny z Politechniki Warszawskiej też zaprosił uczniów klas 7 i 8. Zaproponował, by sami zaprojektowali i zbudowali układ do odczytu detektorów radonu i wykonali pomiary stężenia tego pierwiastka w swoim otoczeniu. Tak powstał projekt „Radon – zmierz to”. Uczestnicząc w nim zdobyli rzetelną wiedzę o samym promieniowaniu.

 

Korzyści z metody , korzyści z projektu

Uczniowskie projekty badawcze były ukoronowaniem wszystkich wcześniejszych działań, które koncentrowały się na upowszechnianiu w szkołach nauczania metodą badawczą. Najpierw nauczyciele i uczniowie ją poznali, potem ćwiczyli wykorzystanie jej różnych elementów, by w końcu zdobyte kompetencje zastosować w całym złożonym procesie badawczym. Te eksperymenty były bliskie życiu i codzienności, dlatego tak zaangażowały uczestników. Wymagały zaprojektowania i przeprowadzenia doświadczenia, postawienia pytań, hipotez, zebrania wyników, zapisania spostrzeżeń, analizy obserwacji i wyciągnięcia wniosków. Na tym polega metoda badawcza. W ten sposób dzieci uczą się myślenia, samodzielności i zdobywają kompetencje potrzebne do życia w realiach XXI wieku.

 

O projekcie

2-letni projekt Szkoła bliżej nauki przygotowało Centrum Nauki Kopernik w partnerstwie z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawa i 6 gminami Mazowsza – Grodzisk Mazowiecki, Otwock, Żyrardów, Kobyłka, Lesznowola, Stare Babice. Dzięki zaangażowaniu samorządów każda z 38 szkół, która zgłosiła akces, otrzymała 10 mobilnych zestawów edukacyjnych WODA, sprzęt i materiały do szkolnych pracowni z biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki oraz po 50 zestawów do nauki programowania Micro:bit. Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach poddziałania 10.1.2 Edukacja w ramach ZIT. Dofinansowanie z RPO WM: 4 733 416, 65 zł.

 

Źródło: Centrum Nauki Kopernik

 

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś