Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Nie da się mówić o rozwoju miast, ale też całych regionów bez zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców. I właśnie w tym pomogą fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Już od 31 marca do 5 czerwca samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na systemy alarmowania i ostrzegania przed zagrożeniami. W puli jest 7,3 mln zł.

Dużo mówi się, że miasta, a nawet całe regiony powinny być smart. Czyli właściwie jakie? Innowacyjne, przyjazne dla mieszkańców i środowiska. Takie, w których dobrze się mieszka, pracuje, rozwija biznes i spędza wolny czas. Nie można w tym kontekście zapomnieć o zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców, w czym również pomogą fundusze z programu regionalnego na lata 2014-2020.

Dla kogo, na co i ile?

Już od 31 marca do 5 czerwca samorządy będą po raz kolejny ubiegać się o dofinansowanie systemów alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach. Mogą to być syreny alarmowe, urządzenia do sterowania i kontroli w ramach centrali alarmowych, a także rozwiązania do monitorowania zagrożeń. Wspomoże to pracę powiatowych centrów zarządzania kryzysowego oraz innych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Co istotne, projekty muszą być zgodne z Rekomendacjami Wojewody Mazowieckiego dla budowy zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Wszystko po to, aby zapewnić przepływ informacji na poziomie całego regionu.

Inteligentne miasta to przede wszystkim miasta bezpieczne. Dlatego ważne jest, aby wykorzystywać nowoczesne technologie do monitorowania i reagowania na potencjalne zagrożenia. Oczywiście wszystko zależnie od potrzeb danej gminy czy powiatu. Aplikując o fundusze unijne należy również zwrócić uwagę, aby natychmiastowa informacja o potencjalnym niebezpieczeństwie miała szansę dotrzeć do jak największej ilości mieszkańcówpowiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Zapewnienie bezpieczeństwa wymaga kompleksowego podejścia, a więc nie tylko systemów, ale też działań edukacyjnych. Jakich? Na przykład spotkań z mieszkańcami oraz działań informacyjnych w lokalnych mediach. Chodzi o to, aby każdy wiedział, jak zachować się w przypadku zagrożenia powodziowego, chemicznego czy np. terrorystycznego. Unijne dofinansowanie projektów wyniesie do 80 procent kosztów kwalifikowalnych.
Na realizację działań samorządy mają czas do 30 września 2019 r. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu w ramach Działania 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu. Nabór prowadzi Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Druga szansa na środki zewnętrzne

To kolejny nabór dla mazowieckich samorządów w zakresie systemów bezpieczeństwa. W ramach pierwszego konkursu rozdysponowano 11,6 mln zł unijnego dofinansowania na realizację 19 projektów w zakresie systemów alarmowania w Płocku, Warszawie, Radomiu, Ostrołęce, a także wielu powiatach, m.in. piaseczyńskim, wołomińskim, płońskim, szydłowieckim czy grójeckim.

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego.
Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach, jak również pełna lista dofinansowanych projektów dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś