Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dokładnie 9 maja 1950 roku minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman przedstawił plan współpracy na rzecz jedności i pokoju, której kontynuacją jest dzisiejsza Unia Europejska. Dla upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia inicjującego integrację europejską, co roku w maju w rocznicę podpisania deklaracji Schumana świętujemy Dzień Europy. W tym dniu szczególnie zachęcamy do dostrzegania efektów członkostwa Polski w Unii Europejskiej w naszym życiu!

 

Hasło "Dzień Europy - Święto europejskiej jedności #EuropeDay", a w tle flaga Unii Europejskiej przedstawiająca złote gwiazdy na niebieskim tle

 

Wizja współpracy określona planie Schumana w 1950 roku miała zapewnić pokój w powojennej Europie. I obecnie, ponad 70 lat od ogłoszenia deklaracji, pokój nabrał szczególnego wymiaru w związku z trwającą tuż za naszą granicą wojną w Ukrainie. Zapoczątkowana w latach 50. integracja europejska, której efektem jest dzisiejsza Unia Europejska, stała się jednym z gwarantów naszego bezpieczeństwa. Polska czerpie z tego już od 19 lat będąc częścią wyjątkowej wspólnoty, u której podstaw leżą wartości określone w artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Należą do nich:

  • poszanowanie godności osoby ludzkiej,
  • wolność,
  • demokracja,
  • równość,
  • państwo prawa,
  • poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,6 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (w skrócie FEM). Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Fundusze Europejskie na lata 2021-2027.

 

Gdzie szukać informacji?

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś