Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W dniach 16-22 września obchodzimy Europejski Tydzień Mobilności. Przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane przez Komisję Europejską w 2002 roku. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców do korzystania z niskoemisyjnego transportu, budowanie świadomości na temat ekologicznych form podróżowania, a także wspólna mobilizacja na rzecz ochrony naszej planety. Dzięki funduszom europejskim mieszkańcy Mazowsza zyskali dogodne warunki, by korzystać z wielu alternatywnych form transportu, jak transport rowerowy, kolejowy czy też publiczna komunikacja miejska. W wielu mazowieckich miastach zakupiono niskoemisyjne autobusy, wybudowano centra przesiadkowe „parkuj i jedź” oraz trasy rowerowe. Te działania sprzyjają zmniejszeniu ruchu samochodowego, co wpływa na mniejsze zatłoczenie miast i pozwala mieszkańcom oddychać lepszej jakości powietrzem. Zobacz, jak wiele niskoemisyjnych inicjatyw powstało dzięki wsparciu funduszy europejskich!

Grafika z hasłem:  Świętuj razem z nami Europejski Tydzień Mobilności! Na zdjęciu kobieta podczas jazdy rowerem, w tle ścieżka rowerowa.

Europejski Tydzień Mobilności to doskonała okazja, by przypomnieć o zaletach korzystania z niskoemisyjnego transportu i zadbać o środowisko. By ograniczyć zanieczyszczenie powietrza warto jak najczęściej wybierać ekologiczne formy transportu, jak na przykład publiczna komunikacja miejska, transport kolejowy czy rowerowy. Fundusze Europejskie pomogły w zakupie niskoemisyjnych autobusów, a także w wybudowaniu ponad 1,2 tys. km ścieżek rowerowych oraz ponad 60 obiektów „parkuj i jedź”. Ponadto w wielu miejscach powstały także wiaty przystankowe, stojaki na rowery, a także wdrożono system informacji pasażerskiej. Mieszkańcy Mazowsza mają dogodne warunki, by podróżować wygodnie i żyć ekologicznie. Ponadto dzięki tym zmianom poprawie uległ stan lokalnego powietrza, co wpływa pozytywnie na ich zdrowie.

Ekologiczny transport na Mazowszu

Na Mazowszu w przeciągu ostatnich lat zaszły ogromne zmiany. Dzięki funduszom europejskim w Ciechanowie, Siedlcach oraz Sokołowie Podlaskim powstały nowoczesne centra przesiadkowe. Mieszkańcy Ciechanowa mają do dyspozycji ponad 200 miejsc parkingowych i 40 stanowisk rowerowych. Przebudowano tam również drogę dojazdową do dworca PKP i rozbudowano trasę rowerową. W Siedlcach można skorzystać z ponad 300 miejsc postojowych. Wybudowano tam drogi wewnętrzne, place manewrowe, drogi rowerowe i chodniki. Z kolei w Sokołowie przebudowano aż ponad 30 km lokalnych dróg. Dzięki tym działaniom poprawie uległa mobilność mieszkańców oraz zmniejszył się ruch w centrum miasta. Możliwość dogodnego podróżowania rowerem zyskali również mieszkańcy gminy Wiązowna, gdzie powstało aż 10 km ścieżki rowerowej wraz z parkingiem. Zwiększył się również komfort podróżowania mieszkańców Płońska. Zakupiono tam autobusy, wiaty przystankowe, przebudowano drogi gminne, powstały ciągi pieszo-rowerowe oraz parkingi „parkuj i jedź”. Podobne działania podjęto m.in. w Radomiu, Żyrardowie oraz Płocku. Rozwój alternatywnych form transportu wpływa na poprawę jakości życia społeczności lokalnej, umożliwiając wygodne i ekologiczne podróżowanie.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś