Nasze serwisy
Transformacja ekologiczna i cyfrowa to główne kierunki rozwoju Europy w kolejnych latach. Jak bardzo Polityka Spójności wpłynęła na państwa i regiony Unii Europejskiej? W jaki sposób ograniczać nierówności rozwojowe? Tego dotyczy najnowszy raport pt. „Spójność w Europie do 2050 r.” przygotowany przez Komisję Europejską. Zapraszamy do lektury! Zachęcamy jednocześnie do słuchania dyskusji organizowanych podczas 8. Forum Spójności w dniach 17-18 marca 2022 roku. Transmisja wydarzenia dostępna będzie na profilu „EUinmyRegion”.
Członkostwo w Unii Europejskiej to wspólnota wartości, łatwiejszy dostęp do pracy, nauki i handlu w innych państwach, ale również ogromne wsparcie w finansowaniu inwestycji publicznych i prywatnych. Wystarczy wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich lat udział inwestycji dofinansowanych ze środków Polityki Spójności wśród wszystkich inwestycji publicznych w regionach słabiej rozwiniętych wzrósł z 34 % do 51% (w unijnej perspektywie 2014-2020 w porównaniu z okresem 2007-2013).
W jakim kierunku zmierza Unia Europejska?
W kolejnych latach siłą napędową gospodarek europejskich będą:
Wyzwania przed Polityką Spójności
Transformacja ekologiczna i cyfrowa może również przyczynić się to pogłębienia nierówności w Europie, dlatego konieczne będzie wsparcie obszarów których to ryzyko najbardziej dotyczy. W kolejnym okresie część regionów otrzyma finansowanie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (w Polsce z takiej pomocy skorzysta m.in. Śląsk). Wyzwaniem w najbliższych latach będzie również starzenie się społeczeństwa, które w znacznym stopniu wpłynie na rynek pracy, sektor zdrowotny, a także tereny wiejskie.
Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazała, że musimy skupić się na zwiększeniu odporności i zdolności do reagowania na niespodziewane wstrząsy. Dzięki natychmiastowej reakcji Unii Europejskiej dofinansowano szpitale, szkoły, przedsiębiorstwa, a następnie uruchomiono środki z mechanizmu REACT-EU.
Rozwój Europy to także konieczność wzmacniania powiązań między miastem a wsią, zwiększania roli małych ośrodków miejskich, jak również współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej. Duży nacisk należy położyć na kształcenie, wykorzystanie innowacji, tworzenie perspektyw gospodarczych dla słabiej rozwiniętych regionów.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Spójność w Europie do 2050 r.”
Dowiedz się więcej!
Zapraszamy do wysłuchania debat zaplanowanych podczas 8. Forum Spójności organizowanego przez Komisję Europejską. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-18 marca, a transmisja na żywo dostępna będzie na profilu „EUinmyRegion”. Szczegółowe informacje o forum dostępne są na stronie: 8th Cohesion Forum | Teamwork (tw.events).