Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Samorząd Mazowsza dzięki funduszom unijnym zrealizuje projekt, którego celem jest m.in. budowa Mazowieckiego Centrum Obsługi Pacjenta z e-usługami dla pacjentów, poprawa bezpieczeństwa danych, a także wdrożenie systemów do nadzoru nad aparaturą medyczną, zarządzania nieruchomościami czy do zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Wsparcie na ten cel pochodzi z programu regionalnego i wynosi aż 81,5 mln zł.

 

 

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, inwestycja będzie realizowana w partnerstwie z 21 jednostkami medycznymi, dla których samorząd województwa mazowieckiego jest podmiotem tworzącym bądź właścicielem.

– Już dziś z wielu usług można skorzystać bez wychodzenia z domu, także tych związanych z opieką zdrowotną. Takie rozwiązania  są szczególnie ważne w czasie pandemii. Poza tym e-usługi w placówkach zdrowia to także usprawnienie i uporządkowanie pracy personelu medycznego – dodaje marszałek.

 

Na co dofinansowanie z UE?

W ramach projektu, powstanie Mazowieckie Centrum Obsługi Pacjenta. To duże udogodnienie dla mieszkańców chcących skorzystać ze służby zdrowia. Bez konieczności wizyty w szpitalu pacjenci sami załatwią wiele spraw przez Internet.

– Zachęcam wszystkich do korzystania z nowoczesnych technologii. Korzystając z komputera czy telefonu można rejestrować się do lekarza czy porozmawiać z nim na komunikatorze. Dzięki unijnemu wsparciu takie rozwiązania będą dostępne również w naszych szpitalach – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Wdrożone usługi on-line to:

 

  • e-rejestracja – usługa umożliwi sprawdzenie dostępności terminu wybranej usługi medycznej oraz zarejestrowanie się (zarezerwowanie wizyty) na wizytę lekarską w wybranym terminie, w wybranym podmiocie leczniczym;
  • e-korespondencja – usługa elektronicznej komunikacji między pacjentem a placówką. Pozwoli pacjentom na prowadzenie korespondencji z podmiotem leczniczym, składanie wniosków, zapytań i otrzymywanie informacji zwrotnej za pomocą e-maili i wiadomości systemowych Mazowieckiego Centrum Obsługi Pacjenta;
  • e-ankieta – prowadzenie badań satysfakcji pacjentów przez ankiety związane z różnymi obszarami działalności placówki medycznej;
  • e-zgody – udostępnienie pacjentom możliwości podpisywania dokumentacji medycznej oraz zgód i innych dokumentów elektronicznie j;
  • chat z lekarzem – usługa pozwoli na kontakt on-line z lekarzem lub z psychoterapeutą.

 

Projekt obejmuje także rozbudowę Regionalnego Repozytorium Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz budowę archiwum długoterminowego, w którym przechowywane będą dokumenty medyczne w formie elektronicznej. Ponadto beneficjent planuje wdrożyć system do nadzoru nad aparaturą medyczną oraz system do zarządzania nieruchomościami. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie uruchomienie chatbota, działającego w formie czatu tekstowego. Chatbot będzie udzielał krótkich odpowiedzi na pytania pacjentów.

Inne zadania w ramach projektu to m.in. rozbudowa programu CASE, utworzenie i wdrożenie systemu do zgłaszania zdarzeń niepożądanych, integracja szpitalnych systemów informatycznych HIS (Hospital Information System), zaktualizowanie systemów do generowania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM), m.in. o narzędzia pozwalające na uwierzytelnianie EDM np. poprzez profil zaufany, certyfikat ZUS do e-ZLA (elektroniczne zwolnienia lekarskie).

 

Jakie korzyści?

Realizacja projektu podniesie jakość świadczeń zdrowotnych, a wdrożone rozwiązania zwiększą bezpieczeństwo przetwarzania i archiwizacji danych o pacjentach. Pacjenci będą mieli możliwość otrzymania szybkiej i precyzyjnej informacji na temat świadczeń zdrowotnych.

 

W jakich placówkach nowe rozwiązania?

Projekt zostanie zrealizowany w Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnym i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. w Warszawie, w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica, Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, w Mazowieckim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Płocku, w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji „STOCER”, w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. B. Borzym w Radomiu, Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie, Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, SP ZOZ „RM-MEDITRANS” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie, w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „MEDITRANS” SP ZOZ w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku oraz w Wojewódzkim Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Profesora E. Wilczkowskiego w Gostyninie.

 

Tytuł projektu: E-zdrowie dla Mazowsza 2

Beneficjent: Województwo Mazowieckie

Całkowita wartość projektu: 101 887 500,00 zł

Kwota dofinansowania: 81 510 000,00 zł

Działanie: 2.1 E-usługi, Poddziałanie: 2.1.1 E -usługi dla Mazowsza

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś