Nasze serwisy
Samorząd Mazowsza dzięki funduszom unijnym zrealizuje projekt, którego celem jest m.in. budowa Mazowieckiego Centrum Obsługi Pacjenta z e-usługami dla pacjentów, poprawa bezpieczeństwa danych, a także wdrożenie systemów do nadzoru nad aparaturą medyczną, zarządzania nieruchomościami czy do zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Wsparcie na ten cel pochodzi z programu regionalnego i wynosi aż 81,5 mln zł.
Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, inwestycja będzie realizowana w partnerstwie z 21 jednostkami medycznymi, dla których samorząd województwa mazowieckiego jest podmiotem tworzącym bądź właścicielem.
– Już dziś z wielu usług można skorzystać bez wychodzenia z domu, także tych związanych z opieką zdrowotną. Takie rozwiązania są szczególnie ważne w czasie pandemii. Poza tym e-usługi w placówkach zdrowia to także usprawnienie i uporządkowanie pracy personelu medycznego – dodaje marszałek.
Na co dofinansowanie z UE?
W ramach projektu, powstanie Mazowieckie Centrum Obsługi Pacjenta. To duże udogodnienie dla mieszkańców chcących skorzystać ze służby zdrowia. Bez konieczności wizyty w szpitalu pacjenci sami załatwią wiele spraw przez Internet.
– Zachęcam wszystkich do korzystania z nowoczesnych technologii. Korzystając z komputera czy telefonu można rejestrować się do lekarza czy porozmawiać z nim na komunikatorze. Dzięki unijnemu wsparciu takie rozwiązania będą dostępne również w naszych szpitalach – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Wdrożone usługi on-line to:
Projekt obejmuje także rozbudowę Regionalnego Repozytorium Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz budowę archiwum długoterminowego, w którym przechowywane będą dokumenty medyczne w formie elektronicznej. Ponadto beneficjent planuje wdrożyć system do nadzoru nad aparaturą medyczną oraz system do zarządzania nieruchomościami. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie uruchomienie chatbota, działającego w formie czatu tekstowego. Chatbot będzie udzielał krótkich odpowiedzi na pytania pacjentów.
Inne zadania w ramach projektu to m.in. rozbudowa programu CASE, utworzenie i wdrożenie systemu do zgłaszania zdarzeń niepożądanych, integracja szpitalnych systemów informatycznych HIS (Hospital Information System), zaktualizowanie systemów do generowania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM), m.in. o narzędzia pozwalające na uwierzytelnianie EDM np. poprzez profil zaufany, certyfikat ZUS do e-ZLA (elektroniczne zwolnienia lekarskie).
Jakie korzyści?
Realizacja projektu podniesie jakość świadczeń zdrowotnych, a wdrożone rozwiązania zwiększą bezpieczeństwo przetwarzania i archiwizacji danych o pacjentach. Pacjenci będą mieli możliwość otrzymania szybkiej i precyzyjnej informacji na temat świadczeń zdrowotnych.
W jakich placówkach nowe rozwiązania?
Projekt zostanie zrealizowany w Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnym i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. w Warszawie, w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica, Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, w Mazowieckim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Płocku, w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji „STOCER”, w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. B. Borzym w Radomiu, Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie, Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, SP ZOZ „RM-MEDITRANS” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. J. Bogdanowicza w Warszawie, w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „MEDITRANS” SP ZOZ w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku oraz w Wojewódzkim Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Profesora E. Wilczkowskiego w Gostyninie.
Tytuł projektu: E-zdrowie dla Mazowsza 2
Beneficjent: Województwo Mazowieckie
Całkowita wartość projektu: 101 887 500,00 zł
Kwota dofinansowania: 81 510 000,00 zł
Działanie: 2.1 E-usługi, Poddziałanie: 2.1.1 E -usługi dla Mazowsza