Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza już od 19 lat, a z efektów dofinansowanych inwestycji korzystamy wszyscy, niezależnie od płci, wieku, doświadczenia, czy poglądów. To jest właśnie #FEnomenUE. I o tym rozmawialiśmy z uczestnikami projektu „Inside&Outside the EU” podczas wizyty studyjnej w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. W projekcie finansowanym z programu Erasmus+ wzięli udział  studenci z Polski, Hiszpanii, Albanii, Libanu, Włoch oraz Ukrainy. Wizytę zorganizowano we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Agencją Rozwoju Mazowsza.

 

 

Gospodarze wizyty studyjnej w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych i uczestnicy projektu Erasmus+ z Polski, Hiszpanii, Albanii, Libanu, Włoch i Ukrainy

 

Początek lipca był okazją do podzielenia doświadczeniami z realizacji programu regionalnego dla Mazowsza oraz prezentacji efektów unijnego wsparcia.  W tym roku minęło 20 lat od referendum akcesyjnego podczas którego wspólnie zdecydowaliśmy o dołączeniu do europejskiej Wspólnoty. Dzięki temu już od 19 lat korzystamy z efektów inwestycji, które poprawiają jakość życia mieszkańców oraz wspierają rozwój gospodarczy.

Dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej wspieramy zrównoważony rozwój regionu. Poprzez dofinansowanie tysięcy inwestycji społeczno-gospodarczych staramy się wzmacniać zarówno słabiej rozwiniętą część Mazowsza, jak i lepiej rozwinięty obszar warszawski stołeczny – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

#FEnomenUE – Wszyscy korzystamy

Mieszkańcy mogą korzystać z nowych lub zmodernizowanych dzięki funduszom europejskim dróg, ścieżek rowerowych, parkingów Parkuj i Jedź, niskoemisyjnych autobusów, nowoczesnych pociągów, czy lotniska w Modlinie obsługującego ponad 3 miliony pasażerów rocznie. Efekty unijnej pomocy to także szpitale doposażone w specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia pacjentów, zmodernizowane muzea, teatry, ośrodki kultury, biblioteki, lepiej wyposażone szkoły i przedszkola, ale też nowoczesne ośrodki badawczo-naukowe.

Na przestrzeni lat wsparcie objęło również powstawanie i rozwój przedsiębiorstw, rozwój rynku pracy, a także szereg działań społeczno-edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych, czy mieszkańców borykających się z niepełnosprawnościami. Ostatni czas w szczególny sposób pokazały jak wielką wartością jest bycie częścią wspólnoty europejskiej, dzięki której korzystaliśmy z uruchomionych w nadzwyczajnym trybie środków na doposażenie szpitali i zespołów ratownictwa medycznego, szkół, a także przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.

Członkostwo w Unii Europejskiej to jednak nie tylko korzyści finansowe, to również wspieranie wspólnych wartości takich jak wolność, poszanowanie praw i godności człowieka, równość, demokracja, czy praworządność, co jest szczególnie ważne w tak nieprzewidywalnych czasach których żyjemy  – podkreślił Dyrektor MJWPU.

 

Film wyprodukowany przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych z okazji 18. rocznicy członkostwa Polski
w Unii Europejskiej

 

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekracza 8 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie program regionalny Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.  Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.w zakładce Fundusze Europejskie na lata 2021-2027).

 

Gdzie szukać informacji?

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś