Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Aktywny i zdrowy styl życia, wpływ na ochronę środowiska, mniej spalin i hałasu, oszczędności w domowym budżecie – to plusy jazdy na rowerze. Coraz więcej mieszkańców Mazowsza korzysta z takiej formy transportu. Jeździmy do pracy, do szkoły, na wycieczki i rajdy. Dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego na lata 2014-2020 zwiększyła się liczba kilometrów nowych oraz przebudowanych ścieżek rowerowych. Dzisiaj obchodzimy Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy i przy tej okazji pokazujemy efekty zrealizowanych inwestycji rowerowych na Mazowszu.

Grafika przedstawia napis Rowerem do pracy i na szlaki. Fundusze Europejskie pomogły w budowie ścieżek rowerowych. W tle widać mężczyznę jadącego ulicą na rowerze.

 

Turystyka rowerowa stała się bardzo popularna, bezpieczna, ekologiczna i dostępna dla ludzi w każdym wieku.  Dzięki wsparciu funduszy europejskich na całym Mazowszu powstały kilometry nowych ścieżek i połączeń między miejscowościami, dzielnicami czy gminami. Miłośnicy rowerów mają więc wiele możliwości do podróżowania jednośladem.

 

Rozpoczynamy sezon rowerowy na Mazowszu

Zalety jazdy na rowerze to m.in. zaoszczędzenie czasu i nerwów, lepsze samopoczucie i zdrowie, ochrona planety, mniej samochodów na drogach. Opracowanie innowacyjnej pilotażowej linii do produkcji kompozytowych ram rowerowych na bazie włókna węglowego to projekt firmy Kross S.A. Dofinansowanie z programu regionalnego pomogło najpierw przeprowadzić prace rozwojowe i badania przemysłowe nowego produktu, następnie opracowano autorski sposób wykorzystania włókien karbonowych w ramach rowerowych. Dzięki zastosowanym technologiom spółka produkuje innowacyjne ramy rowerowe o wysokich parametrach jakościowych.

Z nowych tras rowerowych chętnie korzystają mieszkańcy Płońska. Miasto zrealizowało bardzo potrzebną inwestycję dotyczącą m.in. budowy ciągu pieszo-rowerowego przy drodze nr 3021w Płońsk-Raciąż na odcinku Płońsk-Arcelin oraz w ulicach Kopernika i Młodzieżowej. Dodatkowo projekt obejmował budowę brakujących odcinków ścieżek rowerowych od osiedla Poświętne pod trasą ekspresową S7, mostem w ciągu ulicy Żołnierzy Wyklętych, na odcinku od ulicy Kopernika do obwodnicy zachodniej – ul. Św. Jana Pawła II. W ramach projektu nad rzeką Płonką powstały 4 kładki rowerowe. Wszystkie ścieżki są oświetlone. Na terenie miasta funkcjonuje 50 stojaków na rowery.

Fundusze europejskie pomogły także w budowie ścieżek rowerowych w Warszawie np. wzdłuż ul. Radzymińskiej, na odcinku pomiędzy ul. Poligonową a ul. Fieldorfa, pomiędzy rondem „Radosława” a placem Zawiszy czy odcinek od ul. Wawelskiej do ul. Racławickiej. Projekt był odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i idealnie wpisał się w ochronę środowiska.

Ścieżki powstały także w Pomiechówku, Józefowie, gminie Jabłonna, Leszno, Stare Babice czy w Wyszkowie i Płocku. Mieszkańcy Ciechanowa, Ostrołęki, a także Sokołowa Podlaskiego również korzystają z ekologicznych rozwiązań, jakimi są trasy rowerowe.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś