Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

We wrześniu obchodzone jest radosne święto i jest nim Dzień Przedszkolaka. Przyszłość i bezpieczeństwo najmłodszych jest dla Unii Europejskiej tak ważne, że miliony euro przekazywane jest na wsparcie przedszkoli, na ich dostępność, szczególnie na obszarach wiejskich, a także na zapewnienie dzieciom równego startu. Fundusze Europejskie pomagają, integrują i łączą. Dzięki temu na Mazowszu jest więcej przedszkoli, w których dzieci mogą się rozwijać, spędzać czas z rówieśnikami i poznawać przedszkolny świat.

 

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie wspierają wychowanie i rozwój przedszkolaków. W tle widać uśmiechnięte dzieci podczas zabawy ruchowej w przedszkolu.

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypomina, jak ważna jest edukacja przedszkolna w życiu najmłodszych. Przebywanie z rówieśnikami wpływa na rozwój emocjonalny, a nauka poprzez zabawę to najlepsza propozycja dla kilkulatków.

 

Fundusze europejskie wspierają przedszkola

O przyszłości maluchów decydują rodzice, a dzięki środkom z UE na terenie całego Mazowsza realizowane są projekty dotyczące m.in. tworzenia nowych miejsc przedszkolnych, opieki i wsparcia nad dziećmi z niepełnosprawnościami, organizacji zajęć dodatkowych, doposażenia placówek w nowoczesne pomoce dydaktyczne, projektory multimedialne, zabawki i książki, a także budowania placów zabaw na terenie istniejących przedszkoli.

 

Wsparcie kadry pedagogicznej

Fundusze europejskie pomagają również nauczycielom wychowania przedszkolnego w zakresie podnoszenia swoich kompetencji. Możliwości to np. udział w kursach uzupełniających czy podjęcie nauki na studiach podyplomowych. Zdobyte umiejętności ułatwiają później pracę z dziećmi z niepełnosprawnościami np. autystycznymi, pozwalają stosować komunikację alternatywną oraz prowadzić zajęcia dodatkowe, np. z arteterapii czy biofeedbaku.

 

Korzyści dla przedszkolaków

W placówkach, które otrzymały wsparcie z UE dużo się zmieniło. Dzieci korzystają z zajęć ruchowych, terapeutycznych, z zajęć sensoplastyki, gimnastyki korekcyjnej, logorytmiki. Przedszkola wiedzą, jak istotny jest rozwój psychoruchowy i dzięki dofinansowaniu mogą wprowadzać bogatą ofertę edukacyjną dla swoich podopiecznych. Te wszystkie działania napędzają fundusze europejskie.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś